На списку санкција су се такође нашли: Руско географско друштво, Пушкинов музеј, Институт археологије Руске академије наука (РАН) , Тулски државни педагошки универзитет „Л. Н. Толстој“, Институт за историју материјалне културе РАН, Институт оријенталистике РАН, као и многе друге институције.
Санкције подразумевају блокирање актива тих организација, обуставу испуњавања економских и финансијских обавеза, поништавање или блокирање лиценци и других дозвола за рад у Украјини, као и прекид културне размене, научне сарадње, образовних и других контаката.
Комплетан списак објављен је у указу који се налази на званичном сајту украјинског председника.
Русофобија на граници примитивизма
С тим у вези, председник комитета руске Думе за међународна питања Леонид Слуцки назвао је одлуку Украјине „русофобијом на граници примитивизма“, истакавши да прекид вековних културних веза неће учинити Украјину богатијом или ближом Европи.
„Зеленски је увео санкције Ермитажу, Пушкиновом музеју, Универзитету Ломоносова... Русофобија на ивици примитивизма. Жалим братску Украјину“, написао је Слуцки на свом Твитер налогу.
Потребан оштар и асиметричан одговор Русије
Украјина се санкцијама против музеја и универзитета свети Русији за историјску истину, треба да уследи оштар и асиметричан одговор Русије, изјавио је у петак члан Одбора за међународне послове Савета Федерације Олег Морозов.
„Уверен сам да то (увођење санкција) не треба оставити без одговора. Имамо могућност да уведемо економска ограничења у бројним областима, које су осетљиве за Украјину“, изјавио је Морозов.
Према његовим речима, ради се о освети Украјине „за историјску истину, за објективну процену Степана Бандере и украјинске устаничке армије у историји Другог светског рата“.
Руски сенатор је рекао да се Украјина понаша дрско и безобзирно.
„Она ставља на тест и нас и цео свет, чека дозволу од својих прекоокеанских господара, показујући русофобију још отвореније него за време (бившег украјинског председника Петра) Порошенка“, рекао је парламентарц.
Према његовом мишљењу, треба одговорити оштро и асиметрично на санкције.
„То (одлука да се уведу санкције против руских институција) за нас значи само једно: са овим политичким руководством Украјине не треба имати никакве везе“, закључио је сенатор.
У међувремену, из УНЕСКО поручују да не желе да кометаришу украјинске санкције против руских институција.
„Нажалост, не могу да прокоментаришем то. Молим да прихватите потребу организације Уједињених нација да поштује суздржаност и непристрасност у односу на своје земље чланице“, рекао је саговорник агенције.
Раније је Зеленски продужио и забрану коришћење руских сајтова и друштвених мрежа на територији земље за још три године.
Украјинска служба безбедности предложила је раније да се продуже санкције према друштвеним мрежама „В контакте“, „Однокласњики“, сајтовима „Јандекс“, „Мејл.ру“, „Капсерски“, „Доктор веб“ и друге.