Атуле'ер, 200-годишње село у провинцији Сечуан, постало је планетарно познато када су се 2016. године појавиле фотографије деце које се спуштају литицом на нестабилним лествицама од ратана, или небеским лествама како их називају мештани.
Двосатни успон био је једини начин сељана да имају контакт с остатком света, а своје пољопривредне производе морали су носити низ литицу како би их продали најближем тржном центру. Последњих година локалне власти замениле су своје ручно израђене лестве челичним на којима су била рукохвати и тако су драстично скратили време њиховог путовања, преноси портал Кликс.
Ове недеље 84 домаћинства Атуле'ера заувек је оставило ове лестве за собом, преселивши се у стамбене блокове ближе центру града округа Зхаојуе, удаљеном 75 километара, објавила је кинеска државна новинска агенција Синхуа.
Њихови нови станови се крећу од 25 метара квадратних до стотину метара квадратних. Станови су опремљени модерном кухињом, тоалетом, имају воду, струју и плин.
„Јако сам сретан што сам данас добио врло добру кућу. Након пресељења моја породица и ја напокон ћемо имати нормалан живот. Моја деца ће лако ићи у школу, а моћи ће ићи и лекару“, рекао је мештанин Мосе Лалуо.
Међутим нису сви мештани пресељени јер је око 30 домаћинстава одлучило остати у свом селу Атуле'ер које је последњих година постао туристичка атракција.
У 2019. години, захваљујући 100.000 посетитеља зарадили су готово милион јуана што је око 140.878 долара. Даљњи развој послужиће индустрији туризма, а службеници планирају да изграде жичару за превоз туриста.
Пре пандемије корона вируса, кинеска се влада обавезала да ће до 2020. године извући све своје људи из сиромаштва.
Пресељени мештани Атуле'ера технички нису били сиромашни јер су по становнику имали 845 долара, али циљ владе такође је побољшати животне услове особа које живе у руралним подручјима.
Прочитајте још: