Идеја о „деокупацији“ Крима – Кијев врти „покварену плочу“

Недавна изјава шефа украјинске дипломатије Дмитрија Кулебе да Кијев ради на стратегији „деокупације“ Крима изазвала је бројне реакције у Москви, од тога да је названа „глупошћу“, богохуљењем,  до тога да су изјаве званичника у Кијеву окарактерисане као „покварена плоча“.
Sputnik

Заменица председника Комитета Думе за међународна питања Наталија Поклонска сматра да идеје о „деокупацији“ Кримапредстављају богохуљење.

Бивша тужитељка Крима је шефа украјинске дипломатије упоредила са ди-џејом у клубу.

„Пушта музику коју су други наручили, и сам звиждуће уз песму, а песма се зове ‘анексија’ и омамљује као дрога“, каже Поклонска.

Шеф Комитета кримског парламента за народну дипломатију и међунационалне односе Јуриј Гемпељ каже за стратегију Кијева да је чиста „глупост“.

„Оваквим изјавама украјинско Министарство још једном демонстрира такав коефицијент глупости да је то просто фантастично“, рекао је Гемпељ.

У то да би Крим поново могао да постане украјински не верују више ни у самој Украјини, али су на званичном нивоу принуђени да дају једне те исте изјаве које већ подсећају на покварену плочу, додао је он.

„Крим се вратио у састав Русије заувек. Вратио се вољом кримског народа и на основу међународног парцва. С тим треба да се помире и у Кијеву“, закључио је он.

Уједињење Крима и Русије

Крим се ујединио с Русијом после одржаног референдума у марту 2014. године након државног удара у Украјини, на ком се већина гласача Републике Крим и Севастопоља изјаснила за улазак у састав Русије.

Украјина као и раније сматра Крим својом територијом, али привремено окупираном, док су руске власти више пута саопштавале да су се Кримљани демократским путем и у складу са међународним правом и статуом УН изјаснили за присаједињење са Русијом.

Према речима руског председника Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено”.

 

Коментар