Нетачни и фалсификовани подаци у извештају УН о „руским плаћеницима“ у Либији

Извештај групе експерата Комитета Савета безбедноси УН за Либију а који се тиче наводног присуства  „руских плаћеника“ у тој земљи састављен је од непроверених или фалсификованих података, изјавио је на седници СБ УН представник Русије при светској организацији Василиј Небензја.
Sputnik

Пре две недеље западни медији објавили су поверљив извештај експерата у којем се тврди да су припадници групе „Вагнер“ и неких других присутни у Либији и да подржавају Хафтарове снаге.

Током данашњег заседања у Савету безбедности, заменик британског амбасадора Џонатан Ален је навео да је Лондон забринут због извештаја о томе. Како је рекао, активности ове групе настављају да продубљују конфликт и продужавају патње либијског народа.

„Чули смо бројне спекулације које се тичу тзв. ‘руских плаћеника’. Представник Велике Британије је на врло оригиналан начин на њих пребацио одговорност за све проблеме у Либији. Желим да подсетим да је извор проблема с којима се Либија данас суочава агресија НАТО која је уништила либијуску државност“, узвратио је руски амбасадор у УН.

Он је, међутим, напоменуо да се његове колеге на данашњој седници праве да ништа не чују и заобилазе тај моменат.

Руска страна, додао је он, изучава извештај, али је већ и прво читање омогућило да се изведу неки закључци.

„Још једном истичемо да руско законодавство не познаје постојање приватне војне организације. Експерти у извештају чак и изводе из руског закона тумаче нетачно и слободно“, указао је амбасадор.

Највећим делом, извештај је заснован на непровереним или фалсификованим подацима с циљем да се дискредитује политика Русије по питању Либије, истакао је Небензја.

Он је додао да се аутори извештаја служе изворима сумњивог карактера који директно имају интересе у либијском конфликту.

„Многе тврдње, а посебно оне које се тичу руских држављана који се помињу у извештају, нису доказане. Људи који се наводно боре у Либији, уопште нису изашли из наше земље. Тзв. ‘рањени’ су потпуно здрави. Све је то доступно и може се проверити“, истакао је Небензја и додао да је симптоматично да су спискови из извештаја ископирани из украјинске базе података „Миротворац“ .

„Још један фалсификат – приложене су фотографије из Сирије као да су из Либије“, додао је амбасадор.

Понављамо, каже он, да Руса у Либији нема али нам је, зато, познато присуство страног војног персонала из више земаља.

Коментар