Како је интензитет епидемије у свету опао, ванредна стања и рестрикције постепено укидане, поред социјалне дистанце, остала је само још обавеза да се носе маске и рукавице.
Међутим, док нас с једне стране штите, с друге стране, због људске непромишљености, оне могу да узрокују другу врсту проблема.
Материјали од којих се праве маске, рукавице, визири, плексиглас који се све више користи, у највећем броју случајева су неразградиви или веома тешко разградиви.
Како наводи „Пластик атак Франс“, за разградњу хриушких маски у природи потребно је и до 450 година, преноси хрватски портал „Вечерњи“.
Ово је била и тема твита који је за 4 дана подељен више од 25 хиљада пута.
Иако се ради о потенцијално заразном отпаду, све чешће се он може видети на улицама. У Француској се разматра предлог да се уведе новчана казна од 300 евра за бацање оваквог отпада.
Иако казна за угрожавање јавних површина у Француској већ постоји и она износи 68 евра, народни посланик француске Националне скупштине и покретач идеје да се казне плаћају 300 евра Ерик Паже, сматра да она није довољна.
Пример неодговорног одлагања дезинфекцијских марамица, рукавица и маски имали смо недавно у Загребу. Ова опрема завршавала је у канализацији, а постројење за прочишћавање отпадних вода морало је да се очисти ручно, преноси портал „Бизлајф“.
Прочитајте још: