Магнетно поље Земље слаби, наводи се у саопштењу Европске свемирске агенције (ЕСА) у коме се цитирају подаци мисије „Рој“, сазвежђа сателита лансираних 2013. године. Према подацима ЕСА, током последњих 200 година Земљино магнетно поље изгубило је девет процената своје снаге.
Научници су 1958. године открили јужноатлантску аномалију у области између Африке и Јужне Америке где магнетно поље знатно слаби. Према најновијој студији ЕСА, ово подручје се шири према западу брзином од 20 километара годишње, а научници не могу објаснити зашто.
Штавише, према подацима које је обезбедила мисија „Рој“ која проучава магнетно поље наше планете, у Јужној Африци се појавило друго подручје мање снаге, за које ЕСА наводи да би могло бити знак да би се јужноатлантска аномалија „могла поделити на два дела“.
„Нови, источни минимум јужноатлантске аномалије појавио се током последње деценије и последњих година се снажно развија. Имали смо велику срећу што су сателити мисије 'Рој' у орбити и што истражују развој јужноатлантске аномалије. Сада је изазов разумети процесе у језгру земље који покрећу ове промене“, рекао је Јирген Мацка из Немачког истраживачког центра за Геонауку.
Свемирска агенција наводи да је једна од хипотеза која би могла објаснити бизарно понашање магнетног поља преокрет Северног и Јужног пола, процес током ког полови „мењају места“. То се догађало много пута током историје планете, тврди ЕСА и додаје да се то догађа „у просеку на око 250.000 година“.
ЕСА сматра да у овом тренутку слабљење магнетног поља, које штити нашу планету од космичког зрачења и набијених честица које емитује Сунце, не представља ризик за људе. Међутим, сателити и свемирске летелице које лете кроз подручје са смањеном јачином поља, вероватно ће имати „техничке неисправности“.
Прочитајте још: