Палестина: Верујемо у улогу Русије у решавању сукоба са Израелом

Палестина верује у улогу Русије када је реч о регулисању палестинско-израелског сукоба и више не сматра САД посредником у решавању тог проблема, изјавио је амбасадор Палестине у Русији Хафез Нофал.
Sputnik
„Као и пре верујемо у улогу Русије у (блискоисточном) квартету (који чине ЕУ, УН, САД и Русија), јер врло добро знамо њен став и веома је ценимо. Данас је проблем у томе што Американци покушавају да наметну свој план ─ говорим о ‘договору века’. То су једностране акције без икакве међународне подршке“, рекао је он за телевизијски канал „Русија 24“.

Амбасадор је истакао да је Палестина „оријентисана на мир“ и додао да су јој потребни сопствена права и држава.

Нофал сматра „одлуку две државе“ најбољим начином да се постигне дати циљ и подсетио да је „140 земаља широм света“ подржало такав приступ.

Подсетимо, израелски премијер Бењамин Нетанијаху је недавно изјавио да је дошло време да се анектирају палестинске територије на Западној обали реке Јордан и у Јорданској долини. С тим у вези, Палестина је 19. маја донела одлуку да раскине све споразуме са Израелом и САД због намере Тел Авива да изврши анексију дела палестинске територије. Абас је тада, такође, оптужио америчког председника Доналда Трампа да је неправедан према палестинском народу и назвао Вашингтон главним партнером Израела у свим непријатељским одлукама.

Спрема се одлучујућа акција на Блиском истоку у сукобу који траје више од седам деценија /видео/

Према речима Абаса, Палестина је спремна да се врати преговорима о палестинско-израелског сукоба уз посредовање треће стране. Он је већ послао писмо руском председнику Владимиру Путину с молбом да организује у Москви конференцију тим поводом.

Трампов „договора века“

Амерички председник Доналд Трамп објавио је 28. јануара резултате развоја „договора века“ — нацрта споразума између Израела и Палестине, којим би требало да буде окончан сукоб у региону. План предвиђа стварање државе Палестине и њену демилитаризацију, док би Израел задржао контролу над истоком реке Јордан, а Јерусалим остао његов неподељени главни град. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху изјавио је да тај договор укључује и признавање Абу Диса за главни град Палестине на источној периферији Јерусалима, иза „ограде“ града.

Абас је нови план одбацио, рекавши да Палестинци инсистирају на признавању њихове државе у границама из 1967. са престоницом у Јерусалиму.

Прочитати још:

 

Коментар