Према подацима оператора „Гаскејд“, пумпање је смањено са девет милиона киловат-сати у недељу на 461,5 хиљада киловат-сати у понедељак, а потпуно је заустављено у уторак ујутру.
Директор групе за природне ресурсе и сировине међународне агенције „Фич“ Дмитриј Маринченко изјавио је да је „Гаспром“ зауставио транзит гаса како би уравнотежио извоз због превелике понуде.
„Прелазак Пољске на резервисање капацитета путем аукција, као и закључивање петогодишњег уговора са Украјином под условима ’узми или плати‘, чини руту кроз Белорусију и Пољску уравнотеженом за ’Гаспром‘, односно потенцијално најволатилнијом у погледу обима“, рекао је он.
Истовремено, аналитичар сматра да се не треба очекивати дугорочни прекид транзита гаса кроз пољску руту, јер, како каже, „Гаспром“ треба да сачува све гасне руте, како би био спреман за потенцијални раст потражње у будућности, тако да ће се минималне количине гаса и даље пумпати.
Уговор о транзиту руског гаса кроз Пољску истекао је 16. маја, а сада се пумпање дуж дела „Јамал-Европа“ врши само на основу аукција.
Раније је представник „Гаспрома“ Сергеј Купринов изјавио да Споразум о транзиту гаса преко Пољске гасоводом „Јамал-Европа“неће бити продужен. Притом, како су истакли из компаније, руски гас ће на овај или онај начин прелазити преко пољске територије. Према писању Ројтерса, „Гаспром“ ће сада бити принуђен да резервише краткорочне транзитне капацитете на аукцијама код пољског оператера „Гас систем“.
Јамалски уговор из 1996. године предвиђа испоруку до десет милијарди кубних метара руског гаса у Пољску годишње. Споразум је на снази до 2022. године. Цена гаса за Пољску је према том уговору снижена 2012. године десет одсто.
Компанија „ПГНиГ“ је 2015. године поднела тужбу суду у Стокхолму против „Гаспрома“, тражећи да се цена гаса још снизи, наводећи да цена не одговара стању на тржишту.