Америка нема овлашћење: Ако Приштина руши косовски дијалог у Бриселу, све мора да се врати у УН

Изјава Хашима Тачија да признаје дијалог Београда и Приштине само ако га води Америка и да неће да учествује у њему ако буде под диригентском палицом европског изасланика Мирослава Лајчака, сугерише да би Приштина потпуно могла да сруши преговоре под посредништвом ЕУ који су започели одлуком Уједињених нација.
Sputnik

Истовремено, открива се и да постоји све јаче ривалство између Америке и ЕУ око посредништва у дијалогу. Али, за разлику од ЕУ, Вашингтон нема никакав правни основ да води преговарачки процес. Око тог питања поделили су се и лидери у Приштини, пошто је смењени премијер Аљбин Курти ближи Бриселу, а Тачи Америци.

На питање да ли би у случају тоталног фијаска бриселског дијалога, за шта се очигледно залаже такозвани председник Косова, цео процес требало да се врати у Уједињене нације, одакле је и кренуо, бивши дипломата Зоран Миливојевић одговара:

Приштина руши дијалог, а Америка нема основ да га настави

„Какав год расплет косовског чвора да буде, он свакако мора бити верификован у складу са Резолуцијом 12 44 СБ УН. То је чињеница. У том смислу, јасно је која је сада позиција ЕУ, а која Америке. То што је на сцени њихово ривалство, не доводи у питање начин на који се питање Косова и Метохије може решити.“

Ривалство између Америке и ЕУ у функцији је не само решења за Косово, већ се мора посматрати и у светлу нових трансатлантских односа и сигурно је да ће трајати докле год је Трампова администрација на власти. Миливојевић сматра да се управо чека формирање нове владе у Приштини како би се наставили преговори под утицајем и Америке.

„Јасно је да Немачка подржава Куртија, што значи да стоје иза његових ставова и методологије коју он намеће. Дакле, њима одговара овакво стање какво је сада, док амерички званичник Гренел чека формирање нове владе“, сматра Миливојевић.

Америка одређује са ким се разговара, а не Тачи

Политиколог Неџмедин Спахиу не мисли да Тачи може да бира са ким ће преговарати и каже да није искључено да дође до сусрета Гренел—Лајчак.

„Ако Америка буде рекла Тачију да мора да разговара са Лајчаком, он ће то учинити. Друго, потуно је јасно да сви имају исти циљ — коначно решење, што их све, ипак, сврстава на исту страну. Исто тако, јасно је да чак и да Србија призна Косово, оно неће моћи да буде признато у Уједињеним нацијама ако се томе супротстави Русија“, истиче он.

Логично је да УН преузме преговоре

Политички аналитичар са Косова и Метохије Марко Марковић није изненађен Тачијевом изјавом, јер подсећа да је Америка главни покровитељ косовске независности.

По његовом мишљењу, Тачијево инсистирање на Америци као главном преговарачу није тек тако и може да значи да је он направио већ неке консултације.

„Ако он одбије ЕУ као главног преговарача логично је, а то се и намеће, да би преговоре требало наставити тако што ће се они вратити у Уједињене нације. Јер то је једино право и легитимно место за вођење оваквих преговора“, сматра наш саговорник.

Тачи је рекао да ће се као председник одазвати позивима на самит који би водили Меркелова и Макрон, али да нема воље да учествује у преговарачком процесу који води Лајчак, додајући да „има потпуно поверење у америчко руковођење“, које ће, по њему, „успешно закључити дијалог“.

Коментар