„Потписан је уговор о производњи композитног трупа прототипа брода. Тренутно заједно са стручњацима произвођачке компаније радимо на пројектовању и производњи комплета алата за директну производњу брода”, истакао је Сопов.
Сопов је објаснио да је због непостојања неопходних технологија у Русији, одлучено да се композитни труп наручи у Немачкој, што ће убрзати процес производње брода „Арго”. Накнадно, серијска производња трупова и компоненти биће покренута у Русији.
„Очекује се да би прототип трупа брода могао бити спреман за монтирање опреме и почетак земаљских тестирања у првој половини 2021. године”, истакао је Сопов.
Раније су „Транспортни космички системи за вишекратну употребу” најавили припрему јефтиног транспортног брода за испоруку терета на Међународну свемирску станицу.
Брод је добио назив у част брода којим су, према античкој грчкој митологији, Аргонаути ишли у потрагу за златним руном.
„Арго” ће се састојати од свемирског брода за вишекратну употребу, који може да испоручи на МСС до две тоне терета и врати на Земљу највише тону терета, као и једнократне погонске коморе. Предвиђено је да брод може да обави 20 циклуса полетања и слетања.
Сам брод ће 58 одсто бити израђен од композитних материјала, што ће значајно умањити његову тежину.
Прво пробно лансирање брода планирано је 2024. године.
Тренутно, Сједињене Америчке Државекористе теретни свемирски брод за вишекратну употребу „Драгон”, који је произвела компанија „Спејс икс”. Прво полетање према МСС брода „Драгон Кру” с посадом од два НАСА астронаута планирано је 27. маја.
Прочитајте још:
- Илон Маск: Руски ракетни мотори су најбољи
- Неуспешан падобрански тест „Спејс иксове“ свемирске капсуле „Драгон“
- Руси и Јапанци лансирају наносателите