Постојеће економске проблеме, сматра Каракачанов, проузроковао је процес преласка Бугарске на демократију, који је почео пре 30 година.
„У Бугарској, нажалост, утопија слободне тржишне економије и непостојање планирања постали су погубни. Тако више не може. Деведестих година прошлог века на селу је живело око 35 одсто становништва, а сад је од тога остала половина и то углавном старији људи, јер је омладина отишла. То је ефекат ултралибералног, апсолутно бесмисленог пољопривредног модела у Бугарској“, истакао је Каракачанов у интервјуу за лист „Труд“.
Министар је апеловао на државу да престане да затвара очи на проблеме у пољопривреди и предложио да се та област додатно субвенционише.
Према његовим речима, држава се неправедно односи према власницима земље, у односу на оне који су поседници великих површина и добијају средства од Европе.
„Морамо повести рачуна о производној делатности у Бугарској. Чињеница да Бугарска увози 80 одсто воћа и поврћа је забрињавајућа, јер је управо Бугарска до 1944. године хранила Централну Европу, а након 1944. године Источну Европу. Захваљујући одсуству јасне стратегије у последњих 30 година, увођењу ултралибералних прописа и погрешно имплементираном моделу европског финансирања, уништено је не само повртарство, већ и целокупна прерађивачка индустрија“, објаснио је Каракачанов.
Многи власници земље, закључио је он, принуђени су да је напусте, дају у закуп или оду да се баве пољопривредом у некој другој земљи, иако је кључ бугарске економије и економског развоја у пољопривреди.
Прочитајте још: