Израелски имунолог: Вакцина против ковида биће слична вакцини против грипа

Вакцина против ковида 19, коју развијају десетине истраживачких лабораторија широм света, највероватније ће бити слична постојећој вакцини против грипа која ублажава симптоме болести, али је не спречава, сматра израелски имунолог, шеф одељења болнице „Хадаса“ у Јерусалиму професор Јаков Беркун.
Sputnik

Чак и након што вакцина буде пронађена, а научници успеју да докажу њену безбедност и ефикасност, она можда неће давати потпуну заштиту од болести, на исти начин као што је случај и са вакцином против сезонског грипа.

„Наравно, сви покушавају да развију вакцину која ће у потпуности спречавати инфекцију, али то није увек реално. Заправо, таквих вакцина практички нема. Најреалније је да ће она бити слична постојећој вакцини против грипа, јер и сам вирус мутира. Већ видимо да се мења... Али о томе је још рано говорити“, објаснио је професор Беркун за Спутњик.
Вакцина са „Ломоносова“ би могла да победи корону

Сада сви који испитују вакцине против вируса корона иду својим засебним путевима и свако од њих има своје предности и мане.

„Они раде на платформи потпуно различитих технологија ─ и нуклеарне киселине на РНК и ДНК, или честице, или фрагменти самог вируса; постоји и рекомбинантни протеин, који је део протеина који се уноси у људско тело, а има и оних који раде на ослабљеном вирусу ─ као код познатих вакцина против рубеола или малих богиња, јер се претпоставља да је то најефикасније зато што више личи на праву болест, али то је и технолошки теже урадити и много дуже се проверава. Постоје центри који раде на инактивираном и синтетичком вирусу“, прецизирао је Беркун.

Тренутно се у различитим земљама трага за вакцином против ковида 19. Неке лабораторије су већ у првој фази испитивања на људима. Међутим, добијени подаци још увек не омогућавају да се процени колико ће бити ефикасна вакцина против вируса корона, закључио је професор.

Светска здравствена организација објавила је 11. марта епидемију нове инфекције вируса корона ковид 19 за пандемију. Према последњим подацима, у свету је забележено више од 5,8 милиона случајева заразе, а умрло је више од 357 хиљада људи.

Прочитајте још:

Коментар