„Најважније код нове подморнице је смањени ниво буке. Што је подморница тиша, то је мања вероватноћа да ће бити откривена”, објаснио је Курдин.
Он је истакао да је у том циљу покренута производња дизел-електричних подморница (пројекат 636 „Варшављанка”).
„Нуклеарне подморнице не могу да не буду бучне, јер пумпе које обезбеђују рад реактора, као и саме турбине не могу да раде без звука. Мислим да се некада није придавала велика важност степену буке подморница, али се то променило уназад неколико деценија. Сада наше подморнице четврте генерације имају ниво буке који се може поредити с америчким подморницама. Практично смо се изједначили по домету детектовања”, објаснио је Курдин.
Курдин је још нагласио да је у Русији у току и пројектовање нуклеарних подморница пете генерације.
Примопредајни акт о преузимању нуклеарне подморнице „Кнез Владимир” потписан је 28. маја, а сматраће се да је подморница и званично у саставу флоте након објављивања указа начелника руске ратне морнарице.
Прес-служба Северне флоте Русије саопштила је 21. маја да је последња фаза тестирања подморнице завршена, а у октобру прошле године, са подморнице лансирана је балистичка ракета „Булава”.
К-549 „Кнез Владимир” је руска нуклеарна подморница четврте генерације стратешке намене. Ово је четврти брод из пројекта 955 „Бореј” и први који је изграђен према модернизованим пројекту 955А (09 552) „Бореј-А”.
До сада није обелодањено које су главне разлике у тактичко-техничким карактеристикама подморница класе „Бореј” и „Бореј-А”.