Према информацијама агенције, планира се да раније уведене санкције буду примењене на све активности које се тичу полагања цеви, али и осигурања., што значи да ће се убудуће ограничења примењивати и на осигуравајуће компаније које пружају услуге танкерима који раде на гасоводу.
У тексту предлога закона биће указано да ће се свако ко учествује у пројекту у било ком својству „моментално суочити са озбиљним америчким санкцијама“, изјавио је сенатор Тед Круз.
Говорећи о „Северном току 2“, амбасадор Русије у САД Анатолиј Антонов раније је изјавио да званични Вашингтон нема моћда заустави изградњу гасовода.
„Одговорићу жестоко и кратко – немају“, рекао је амбасадор у интервјуу за телевизију „Русија 1“ одговарајући на питање новинара да ли Вашингтон може да комплетно стопира тај пројекат.
Претходно је „Блумберг“ писао о томе да би Русија ускоро могла да финализује изградњу гасовода „Северни ток 2“ користећи брод „Академик Черски“.
Овај брод је још у фебруару испловио из луке Нахотка на Далеком истоку Русије, након чега је више пута мењао правац, да би коначно упловио у луку „Мукран“, где се и налази логистички терминал пројекта „Северни ток 2“.
„Северни ток 2“
Крајем прошле године амерички председник Доналд Трамп потписао је војни буџет који предвиђа санкције против гасовода „Северни ток 2“ и „Турског тока“. Сједињене Америчке Државе захтевале су да компаније које полажу цеви за гасоводе одмах престану са радом. Швајцарска грађевинска компанија „Олсиз“ повиновала се захтевима САД.
Американци се боје да ће Европска унија зависити од испоруке гаса из Русије и зато покушавају да осујете пројекат и истовремено створе услове за испоруку америчког течног нафтног гаса Европи по већим ценама.
Немачка је критиковала санкције Вашингтона против Русије, а према речима портпарола компаније „Норд стрим 2“, за завршетак изградње гасовода остаје да се положи око 160 километара цеви на два крака.