Немачки министар: Бити амерички савезник је драгоцено, али компликовано

Немачки министар иностраних послова Хајко Мас је, након вести о намери САД да повуку део својих војника из Немачке, назвао је компликованим односе са Вашингтоном, преноси лист „Билд ам зонтаг“.
Sputnik

Мас је рекао да је немачка страна „примила к знању“ повлачење дела америчких трупа са своје територије, што је у петак најавио амерички председник Доналд Трамп.

„Ценимо сарадњу са америчким оружаним снагама, која се развијала деценијама. То је у интересима наших земаља“, рекао је он.

Истовремено, шеф немачке дипломатије је признао да постоје потешкоће у односима двеју земаља.

„Ми смо блиски партнери у трансатлантској алијанси. Али то је веома компликовано“, изјавио је шеф немачког спољнополитичког ресора, одговарајући на питање којом би речју описао тренутне односе САД и Немачке.

Мас оптужио Трампа за популизам

Немачки министар се осврнуо и на актуелне нереде у САД и оптужио је Трампа за популизам, рекавши да се он бави поларизацијом америчког друштва.

„У САД су за време праћења протеста често били прогоњени и нападани новинари. Трамп је новинаре називао непријатељима народа и најнижим бићима. Знамо да популисти широм света то раде. Они окрећу (друштво) против појединих група и тиме покушавају да мобилизују сопствене присталице. То је крајње опасно“, рекао је Мас.

Он је додао да је грешка када у напетој ситуацију власти прете још већим насиљем. Према његовим речима, демократе би требало да „мире, а не деле друштво“.

Мас је напоменуо и да Вашингтон до сада „није имао никакву реакцију“ на критику Трампових поступака.

„Међутим, уверен сам да без обзира на то ко седи у Белој кући, наше партнерство са САД је толико тесно и неуништиво да ће издржати критику“, додао је Мас.

Истовремено, он је изразио бојазан да ће предизборна трка унети у америчко друштво још већи раскол.

„То не мирише на добро. И овако већ има превише спољнополитичких криза и сукоба“, рекао је немачки министар и додао да „расизам није проблем само Америке“ и да „у Немачкој живи 30.000 десничарских екстремиста“.

Подсетимо, протести који су почели у Америци након убиства Афроамериканца Џорџа Флојда раширили су се по целом свету.

Прочитајте још:

 

Коментар