Иако Чамовић, кога је полиција након напада на колегу оборила са осам метака, нема криминални досије, постоји сумња да је повезан са терористима, па је случај преузео ФБИ.
Бошњака прогласили Србином — викао „Алаху акбар“
Добар познавалац прилика у САД, политиколог Александар Павић изненађен је чињеницом да је човек који је током напада узвикивао „Алаху акбар“проглашен Србином. Он је чак интервенисао у коментарима ове тврдње на порталу „Брајтбарт“, који је протрамповски настројен.
„Ово треба да нам дâ до знања да није гарантовано да ће нешто позитивно доћи из Беле куће само зато што је тамо Трамп, као и зато што је он опхрван осталим проблемима и зато што стварно не зна ништа о Србији и бившој Југославији, мада његова жена сигурно зна. Нема опуштања зато што мислимо да је Трамп благонаклонији или није малициозан према нама, као што су то били Клинтонови, као што је то био Обама, као што су то били сви становници Беле куће од Џорџа Буша Старијег до Трампа“, истиче Павић.
Он сматра да је по Србију, а посебно за Србе у САД, опасно што се име двадесетједногодишњег Бошњака Џенана Чамовића, иначе рођеног у Америци, повезује са Србијом и тероризмом и жали што наша дипломатија ни не покушава да разјасни ову грешку.
„Државни органи практично ништа не раде на промени слике о Србима која је остала из деведесетих година, иако је сад за то много повољније време, него што је било током санкција. Сада дубока држава лови и крупније зверке, своје нишане уперила је и према Русији и према Кини, нису сада само Срби лоши момци. Сад је време да се много тога исправи, поготово зато што значајан део популације на западу устаје против лажљиве дубоке државе, лажљивих медија, како их назива Трамп. Сад је време да се ми укључимо у то свим снагама“, истиче саговорник Спутњика.
Он додаје да о нечињењу Србије према лошем имиџу Срба у САД најбоље говори недавни случај Катарине Ристић из Чикага, девојчице која је успела да из уџбеника избаци гнусне лажи о рату у Босни. Појединац је урадио посао који треба да раде други.
Акција српског кокуса
Српски кокус у САД устао је у одбрану наших интереса на Косову и Метохији, покушао да америчким политичарима и јавности објасни да се у јужној српској покрајини заправо брани хришћанство.
Павић сматра да је овај став добар, али да ће, колико год исправан био, тешко проћи, јер је Америка дубоко подељена, а немири који тренутно владају у свим већим градовима, показују да су поделе и веће него што мислимо.
Наш саговорник констатује да Србија либералној, неоконзервативној дубокој држави никада не може да се допадне, јер јој је циљ да преформатира западну цивилизацију, да је сруши изнутра.
Хришћанство је значајно за Трампову базу
„Они не подносе ни хришћанство, али међу Трамповом базом, оно и те како има значаја. Тога морамо да будемо свесни, ако истичемо да смо хришћани, да смо под ударом исламиста и њихових миграција. Треба тачно да знамо с којим медијима разговарамо, с ким у Белој кући и америчком естаблишменту разговарамо, коме то може нешто да значи“, истиче Павић.
Он додаје да порука Србије у случају Чамовића, али и у сваком другом, мора да буде јасна и да се зна коме је усмерена, иначе ће сав труд бити узалудан.
„Није довољно само говорити, потребно је тачно знати шта хоћемо и таргетирати праву публику, јер залагање може да има и негативне последице. Лоше послата порука, другој страни, рецимо Елиоту Енгелу или Бајдену, може само да буде додатни аргумент да нас докрајчи“, закључује политиколог Павић.