Амерички „гром из ведра неба“ на Берлин: Остав за 9.500 војника у Немачкој

Усред  тешке битке са пандемијом вируса корона, суочен са антирасним, па и насилним демонстрацијама широм Америке,  Доналд Трамп је, као „гром из ведра неба“, донео одлуку о повлачењу трећине америчких војника из Немачке. Још се не зна мотив за потез о коме ни администрација Беле куће није званично проговорила и који је изненадио Берлин.
Sputnik

Савезнике, а поготово оне у Немачкој, Трамп о разлозима тог потеза није обавестио. Према писању Волстрит џорнала, председник САД је Пентагону  наредио да до септембра смање број америчких војника стационираних у Немачкој. Реч је о повратку 9.500 војника, готово трећини контигента.

Америка изненадила Немачку: Повлачи војнике

Познавалац прилика у Немачкој, где је био дописиник „Политике“, Мирослав Стојановић каже да је Трамп неусмњиво био љут због одлуке немачке канцеларке Ангеле Меркел да не дође у Вашингтон на самит Г7, што је њему било јако важно, али да то овде ипак није пресудно. Он подсећа да је Трамп и раније најављивао повлачење војске, па и прошле године када му је у гостима био пољски председник Анджеј Дуда. Тада се почело спекулисати да ти војници у ствари не би били враћени кући него пресељени у Пољску и можда у балтичке земље, где би их радо дочекали.

Приликом посете Дуде САД-у било је говора о томе да би Пољска чак прихватила и да финансира америчку војску у својој земљи и да обезбеди инфраструктуру јер има старе касарне и вероватно не би било превише компликовано да се то обезбеди. Пољска је, како подсећа, тражила да САД отвори велике базе на њеној територији, објашњавајући то страхом од Руса.

Стојановић верује да ће се пре десити варијантра о премештању америчких војника, јер захваљујући њима, било тако или у оквиру НАТО-а, Европа је, једино место где су Американци још, на неки начин, газде.

Нема повлачења нуклеарног оружја

Наш саговорник, притом, напомиње да Трамп неће да повлачи нуклеарно оружје, што би Немце много више радовало.

„Што се војника тиче, ти контигнети су већ доста смањени и тамо их је око 35.000 и то је велика база у Немачкој, највећа у Европи. Немачка им је изузетно важна, јер одатле из ваздухопловних база у Рамштајну они полећу ка Авганистану, Ираку и Африци. То су, практично, њихови забрани и Немци тамо немају никаквог увида у то шта се заиста догађа“, напомиње Стојановић.

Амерички „гром из ведра неба“ на Берлин: Остав за 9.500 војника у Немачкој

На питање, шта ће Трампова одлука значити за Немачку, да ли ће имати неке последице, Стојановић указује на љутњу Немачке јер Американци повлачење војника нису званично најавили, што се готово никада до сада није десило.

„Кад год се повлаче такви радикални потези увек је у 'западној фамилији' функционисао договор да се претходно, у оквиру НАТО-а, или билатерално, споразумеју. Овога пута је то дошло као гром из ведра неба и то изненађење потврђује осећање, не само немачко, него европско,  да се трансатлантски односи заиста хладе и да расцеп на Атлантику бива све дубљи. Американце, практично, не интересује Европа колико је протеклих деценија и њихово стратешко политичко тежиште све више се помера према Далеком истоку и Кини“, објашњава Стојановић.

Економске последице

Он указује и на економске последице које ће оваква Трампова одлука имати по Немачку. Она, како напомиње, профитора од боравка америчких војника у тим базама у којима је запослено између 12 и 13 хиљада Немаца. На то треба додати и њихово снабдевање, а Американци су преко свог доскарашњег амбасадора у Берлину Риџарда Гренела, оптуживали Немце да не сносе трошкове колико би требало за америчке војнике. Не само што не уплаћују пун буџет од два одсто БДП-а за финансирање НАТО-а, него и не плаћају колико би требало за тих скоро 35.000 америчких војника и још 17.000 њихових цивила, који штите немачку безбедност.

„Америци боде очи и то што Немачка у размени са њима има огроман суфицит. Трамп је одавно оптуживао Немачку да то вештачки држи и да је то нефер трговина што се мора променити, иначе ће увести санкције за главне немачке производе као што су аутомобили“, напомиње саговорник Спутњика.
Ко не испуњава обавезе - казна

Новим потезом Трамп је, по мишљењу Стојановића, савезницима хтео да покаже да држи реч да ће кажњавати оне који не испуњавају своје обавезе према НАТО-у и америчким војницима, али и да бирачком телу у Америци докаже да испуњава обећања о повлачењу америчких војника с разних страна света.

Амерички „гром из ведра неба“ на Берлин: Остав за 9.500 војника у Немачкој

Стојановић подсећа да је Трамп као суверениста, у предизборној кампањи најавио да више неће водити ратове и да му је испред свега Америка која више неће глобално да функционише као светски полицајац. Тако је већ повлачио војску из Сирије, Пакистана, објашњавајући да неће да троши паре америчких пореских обвезника на безбедност других држава и на мисије које не доносе никакав резултат.

Зато је Стојановић мишљења да је пред новембарске изборе Трамп повукао овај штедљиви потез у нади да му може донети поене у ситуацији када су се за њега ствари искомпликовале, а пандемија му скресала главни адут. Привреду коју је учинио виталнијом и конкурентнијом бацила је на колена, а без посла је оставила око 40 милиона људи, таман када је незапосленост била сведена на минимум.

Коментар