Заменик начелника Одељења за инфективне болести Лин Бинланг рекао је за РТС да је најважније разумети да опасност и даље прети, да је епидемија озбиљна и да је вирус ту.
„Због тога што је дошло до попуштања мера, буквално су се сви опустили, свима је ослабила пажња, укључујући и стручне тимове за борбу против вируса. За контролу епидемије морамо да задржимо бистру главу и будемо и даље опрезни. Наш савет је и да тамо где се бележи повећање можда треба пооштрити мере, вратити одређене мере“, додао је Лин.
Заменик директора Института за превенцију и контролу заразних болести Пенг Зићан је указао да најстроже мере превенције морају да важе у затвореним просторима и у установама са осетљивом популацијом, тамо где је много људи на једном месту.
„Студенстки домови, домови за старе, болнице, предузећа, све мора да буде под контролом. И даље је посебно важно да у таквим објектима не дође до ширења вируса. Сваку особу треба проверити, и када се борави у затвореном, ако нема дистанце – маске би такође морале да буду обавезне“, закључио је он.
Кинески стручњаци стигли су 21. марта са првим авионом из Кине који је у Србију допремио и неопходну опрему и заштитни материјал за борбу против вируса корона.
Планирано је да остану две недеље, а остали су два и по месеца. Обишли су Србију од севера до југа у жељи да на најбољи начин сагледају ситуацију и помогну у борби против корона вируса.