Лавров и Шојгу иду у Турску, следе консултације о региону

Руски министри спољних послова и одбране, Сергеј Лавров и Сергеј Шојгу, предводиће делегацију коjа ће у Турској размотрити ситуацију у региону. Судећи по недавном разговору председника две земље пре свега ће бити речи о Либији и Идлибу.
Sputnik

У Турској ће сутра, на бази споразума који су постигли руски председник Владимир Путин и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, бити одржане консултације.

Путин и Ердоган су пре неколико дана разговарали телефоном о ситуацији у Либији и сиријском Идлибу.

Кремљ је тада саопштио да су Путин и Ердоган изразили дубоку забринутост због сукоба који се одвијају у Либији. С тим у вези, лидери су истакли значај што хитнијег прекида ватре и обнове унутарлибијског дијалога.

Овим консултацијама претходила је и посета представника Владе националног јединства Либије (ПНС) Москви. Како је тада открио извор у руском Министарству спољних послова разговарало о могућем примирују са Халифом Хафтаром и покретању политичког процеса, за шта се Москва залаже.

У међувремену се појавила и "каирска иницијатива" за Либију коју је Москва подржала, али не и Турска. Иницијатива је предвиђала прекид ватре од 8. јуна у целој Либији и услове за политичко решавање ситуације.

Када је реч о Сирији током недавног разговора лидера Русије и Турске истакнуто да је приоритет контрола примене примирја у Идлибу и нутрализација екстремиста.

Договори о Идлибу

Путин и Ердоган су се састали у Москви 5. марта, како би разговарали о регулисању ситуације у сиријској провинцији Идлиб. Састанак је завршен доношењем заједничког документа који садржи три тачке: прекид ватре који почиње у поноћ у ноћи између 5. и 6. марта, успостављање безбедносног коридора у дужини од шест километара ка северу и југу од стратешки важног пута М4 у Идлибу и заједничке патроле двеју земаља од 15. марта дуж пута М-4 Б, који повезује Латакију и Алеп.

Ситуација у Идлибу заоштрила се 27. фебруара, када су екстремисти терористичке групе Хајат Тахрир ел Шам напали сиријске положаје у близини насеља Бехун. Као одговор на то у ваздушном нападу сиријске војске погинула су 33 турска војника, који, према саопштењима Анкаре, није ни требало да се ту налазе.

Коментар