Напомињући да су Александар Вучић и Хашим Тачи позвани на разговоре у Белу кућу, лист истиче да би решавање спора око статуса Косова могло стабилизовати цео регион западног Балкана и окренути га ка Европској унији.
„Упркос ситуацији у САД и ширењу вируса корона, Трамп се нада да ће осигурати дугорочни одрживи формални мировни уговор у региону који је био жариште супарничких сила, како би побољшао свој спољнополитички кредибилитет. Али ново отварање разговора између Косова и суседне Србије, руског савезника, који подржавају САД, већ изазива контроверзу у Европи, где дипломате сматрају да би се Европска унија могла сместити у проблем“, наведено је у тексту, преноси портал Б92.
Србија и тзв. Косово потврдили су да су добили позив за састанак у Белој кући 27. јуна.
Трамп се лично заинтересовао за то питање прошле године, пише лист и додаје да званичници америчке администрације сматрају да би решавање дугогодишњег спора значило Трампу уочи избора, будући да су разговори са Северном Корејом и притисак на Иран до сада дали ограничене резултате.
Успешан исход проширио би утицај САД на Балкану, где се Кина и Русија агресивно такмиче за утицај, посебно од почетка пандемије, оцењује амерички лист.
Специјални изасланик председника САД Ричард Гренел објавио је на Твитеру да постоје услови да се представници Београда и Приштине састану 27. јуна у Белој кући.
Он је, како наводи, добио уверења од влада у Београду и Приштини да ће привремено зауставити кампању повлачења признања, односно захтева за чланство у међународним организацијама, како би се 27. јуна састали у Белој кући.
„Сјајне вести! Добио сам уверавања од влада Косова и Србије да ће привремено зауставити кампање повлачења признања и захтеве за чланство у међународним организацијама како би се сусрели у Вашингтону, у Белој кући 27. јуна и расправљали о дијалогу“, навео је Ричард Гренел.
Прочитајте још: