„Земље НАТО-а донеле су одлуку да купе системе противваздушне одбране ‘Патриот’ и САМП/Т (италијанске и француске производње) као одговор на нове ракете у Русији“, прецизирао је Столтенбер и додао да су такође пристали да инвестирају у производњу ловаца пете генерације.
Генерални секретар је истакао да Алијанса сматра да су акције Русије у правцу модернизације војног потенцијала претеће и „неодговорне“, и да је реторика те земље усмерена на застрашивање земаља НАТО-а.
„Прошле године је распоређивање руских ракета 9M729 (SSC-8 по класификацији НАТО-а) довело до краха Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. То су ракете двоструке намене, имају домет до европских градова и снижавају праг потребан за употребу нуклеарног оружја. Русија такође модернизује интерконтиненталне балистичке ракете. У Русији се појавила и хиперсонична једрилица“, истакао је Столтенберг.
НАТО неће размештати нуклеарне ракете у Европи
Такође је додао да НАТО неће размештати нове нуклеарне ракете у Европи.
„У оквиру пакета мера, НАТО је донео одлуку да не распоређује нове ракете копненог базирања, јер не намеравамо да реципрочно одговарамо на изазове Русије“, рекао је Столтенберг, не прецизирајући какви су планови Алијансе о размештању нуклеарних ракета морског и ваздушног базирања у Европи.
Позив Кини за учествовање у дијалогу о контроли наоружања
Он је додао да Алијанса позива Кину да учествује у међународним напорима котроле нуклеарног наоружања.
„Нема сумње да Кина, с обзиром на то да производи све моћније наоружање и поморске снаге, мора конструктивно учествовати у дијалогу о контроли наоружања, између осталог, и нуклеарног. Светска војна сила такође има глобалну одговорности у области контроле наоружања“, константовао је генерални секретар.
Он је додао да су министри одбране НАТО-а разговарали и о повлачењу америчких трупа из Немачке, али да нису донели никакву конкретну одлуку када ће се то догодити и колико војника ће бити повучено.