Ревизор те финансијско-технолошке групе, која је својевремено сматрана звездом немачког технолошког сектора, објавио је да на рачунима фирме недостаје 1,9 милијарди евра.
Хаотична распродаја, започета јуче уз суноврат вредности акција од чак 60 процената, ескалирала је данас, јер су два највећа инвеститора запретила судским тужбама против „Вајеркарда“ због рачуноводственог скандала који је довео у питање опстанак ове једном високо котиране компаније за платни промет, пише „Фајненшел тајмс“.
Инвеститор „Јунион инвестмент“, један од 10 највећих акционара, придружио се фонду ДВС, који је запретио да ће тужити компанију која је скоро две деценије сматрана немачком успешном технолошком причом.
„Вајеркард“, са седиштем у предграђу Минхена, обрађује десетине милијарди евра трансакција по кредитним и дебитним картицама годишње.
Афера је избила у четвртак, када је откривено да недостаје 1,9 милијарди евра на ескроу рачунима у две азијске банке.
Ернст Јанг, дугогодишњи ревизор компаније, рекао је да постоје индиције да је овлашћено лице за банкарске рачуне „Вајеркарда“ покушало „да превари ревизора“ и да је могуће да је доставило „лажне изводе по рачунима“.
Да ли је „Вајеркард“ жртва велике преваре
Одиторска кућа је због нестанка новца одбила да потпише извештај о ревизији за 2109. годину.
Банка Филипинских острва је једна од две азијске банке за које „Вајеркард“ тврди да је у њој депоновао новац, рекла је Ројтерсу једна особа упозната са дешавањем, преноси Танјуг.
„Не може се искључити да је ’Вајеркард‘ постао жртва преваре великих размера“, рекао је главни извршни директор Маркус Браун.
Он није рекао ко се сумњичи да је извршио превару, док су БПИ и БДО, две филипинске банке, демантовале тврдње да имају било какву везу са „Вајеркардом“.
„’Вајерекард‘ није клијент банке. Документ у којем се тврди да ’Вајеркард‘ има рачун код БДО је фалсификован, а фалсификован је и потпис службеника банке“, навела је БДО банка, а слично саопштење је објавио и БПИ.