Кредитна средства у износу од 600 милиона евра за изградњу тунела Прењ већ су осигурале Европска банка за обнову и развој и Европска инвестицијска банка, преноси Хрватски Медијски Сервис.
"Ово је генерацијски подухват, врло изазован, захтеван, не знамо шта ће нас све дочекати у утроби Прења, можда ће тамо бити језера, па ћемо можда морати да градимо и неки мост, али садашња је процена да ће изградња краља, како смо прозвали тунел Прењ, трајати шест до седам година" казао је Зољ за ХМС.
У том раздобљу, дакле до 2027. односно 2028. године требала би, према речима Зоља, да буде завршена изградња комплетног ауто-пута кроз Босну и Херцеговину дуг 335 километара од Бијаче на југу до Свилаја на северу, на паневропском коридору 5Ц.
На југу, у Херцеговини тренутно се изводе радови на две дионице; Звировићи ( код Међугорја) – Почитељ дугој 10,5 километара, те мосту Почитељ преко реке Неретве дугом близу 1.000 метара и високом 100 метара, који би требало да буду завршени до краја 2022., те дионици Почитељ-Буна, дугој 7,2 километра, која ће бити готова за три до четири месеца.
У наредна два месеца требало би да почну радови на деоници Буна-тунел Квањ, која би требала бити завршена 2022. године, а годину касније ауто-пут би с југа дошао до петље Мостар југ, која ће се налазити у близини Зрачне луке.
На северу Херцеговине, односно на граници Херцеговине и Босне, већ два месеца пробија се тунел Иван, а за два месеца бит ће изабран извођач за седам километара дугу деоницу Тарчин-Тунел Иван.
У пролеће 2022 планиран је завршетак изградње те деонице и тунела Иван чиме ће ауто-пут стићи до Брадине. За деоницу Брадина-Овчари код Коњица дугу 11 км, према речима извршног директора Аутоцеста ФБиХ радиће се нови пројекат будући да је дошло до промене трасе.
У средишњем делу приводе се крају радови на веома захтевној деоници ауто-пута Зеница југ-Зеница север, до Врандука дуге 11 километара, која би требало да буде отворена крајем новембра ове године.
Прочитајте још: