Др Слободан Зечевић сарадник Института за европске студије подсећа да је Ричард Гренел амерички специјални изасланик за Балкан већ наговестио да ће се до решења доћи у две фазе, од чега ће прва бити упрво економска сарадња, а да ће у другој фази ЕУ преузети главну реч за проналажење политичког споразума. Из тог разлога верује да без политчког решења нема финиша.
Економија увод у политичко решење
„Практично, овај економски део је услов за реализацију политичког договора. Међутим, неки у ЕУ сумњају у намере Америке и верује да Ричард Гренел има тајни политички план за решавање косовског питања, који би био потписан у Вашингтону, да би Трамп имао адут за изборе“, мишљења је др Зечевић.
Да ли ЕУ с правом сумња, то је тешко рећи додаје наш саговорник, јер Америка о политичком решењу није званично причала. Ову недоумицу додатно подгрева и агенда косовских званичника по којој су теме за Брисел вазна либерализација и пандемија, а за Вашингтон почетак дијалога за међусобно признавање, с акцентом да је почетак економска сарадња.
„Слободна трговина, без било каквих ограничења за проток робе па чак и такозвани „мали Шенген“ дакле слободан проток људи, инфраструктура, изградња аутопутева који би повезали Приштину и Београд, железница, а можда и заједнички инфраструктурни пројекти везани за електропривреду, су само неки од делова Гренеловог предлога за економско повезивање“, наводи саговорник Спутњика.
Економија јесте најјача веза која данас у свету повезује чак и политичке непријатеље, додаје Јован Ковачић, члан Извршног комитета Трилатералне Комисије, па стога и није ни чудо што Америка жели да крене од те тачке у решавању косовског питања.
Интереси великих сила
„Историја нам показује да ако на почетку преговора има неког успеха, а при том се има воља и жеља да се иде до краја, онда се нека питања која изгледају јако тешка и немогућа за решавање, на основу првобитних успеха много лакше реше, него што би то било када би се кренуло у решавање прво с њима. И то јесте једна врста стратегије како се решавају проблеми у свету“, објашњава Ковачић.
У политици емоције не постоје већ само интереси, истиче он, и додаје да ако се интереси, посебно великих сила поклапају, онда ће се ово питање решавати комбиновано- форсирања онога што је решиво одмах. У том случају је важно да сви учествују. Џаба би било да сада Албанци и Срби седну и све се сами договоре, ако тај њихов договор не би био у интересима великих сила.
Утицај спора Америке и Немачке
Ковачић верује да је могуће да политичко решење буде на неки начин одложено али само како би дошло до такозване економске нормализације Приштине и Београда. У исто време он напомиње да то зависи и од тога колико ће Немачка и Америка у свему томе пронаћи заједнички језик с обзиром да Берлин сматра да је Америка „улетела у празан простор“ тј, дијалог, без консултације с њима.
После подуже паузе први сусрет косовских и београдских званичника требало би да се одржи у четвртак у Бриселу, док је други планиран да буде уприличен у Белој кући у Вашингтону у суботу. Нови премијер Косова потврдио је да ће са својим тимом ићи на састанак у Брисел као и да ће одатле отпутовати за Вашингтон. За такозваног председника Косова Хашима Тачија за сада је познато да ће сигурно ићи у Америку али је нејасно да ли ће бити и на састанку у Бриселу