Јапан објаснио зашто су одустали од размештања америчких система противракетне одбране

Министар одбране Јапана Таро Коно изјавио је да је његова земља одустала од распоређивања америчких система противракетне одбране на својој територији, јер су схватили да не могу контролисати где ће пасти „бустер“ (краткотрајни помоћни ракетни погон).
Sputnik

„То је једини разлог“, прецизирао је Коно.

Он је признао да је пре одустајања од размештања јапанска влада убеђивала локално становништво да може контролисати путању пада и тако заштитити насељене квартале, али се ипак на крају испоставило да то није истина.

Говорећи о Северној Кореји, Коно је нагласио да је претња и даље присутна, јер та земља „поседује много балистичких ракета“. С тим у вези, Токио ће наставити да размишља о томе како да заштити становништво.

Говорећи о могућности извођења превентивног напада, министар је рекао да је важно тачно одредити шта се има у виду и како се то уклапа у међународно право.

„Мислим да превентивни удар није исправна концепција“, додао је Коно.

Одлуку о распоређивању два америчка копнена система „Егис ашор“ у Јапану влада је донела 2017. године због сталних лансирања севернокорејских ракета. Планирано је да они буду стационирани у префектурама Акита и Јамагучи. У том случају, очекивало се да домет њиховог дејства може да покрије цео Јапан. Вредност сваког система процењен је на 100 милијарди јена (око 890 милиона долара), а пуштање у рад планирано је до 2023. године.

Русија је више пута саопштавала да ове намере Јапана неће побољшати ситуацију у области стратешке стабилности у региону и неће моћи да се узимају у обзир при вођењу преговора са Токијом о мировном споразуму.

Прочитајте још:

Коментар