Журба да преузме Будву може скупо да кошта власт у Подгорици

Власт у Подгорици упрегла је протеклих дана све државне ресурсе како би само два мјесеца пред изборе у Будви на брзину преузела власт у тој најбогатијој приморској општини. Ова здружена акција црногорских државних органа ипак није уродила плодом и на крају би могла скупо да их кошта.
Sputnik

Опозиција се показала жилавијом него што се то очекивало, док се порука премијера Душка Марковића да ће држава у Будви „ријешити ствар за 15 минута“ - суштински претворила у злокобну најаву насиља на улицама пријестонице црногорског туризма.

Након свега револт и згражавање грађана на сцене полицијског насиља и премлаћивања је све већи, па је већ сада јасно да Будвани то неће олако заборавити.

Журба ДПС да на јуриш заузме Будву

Питање које у црногорској узаврелој друштвено-политичкој збиљи сада лебди у ваздуху гласи -  да ли се ДПС у суштини преиграо и у журби да на јуриш заузме Будву себи направио већу дару него мјеру. 

Случај Будва: Како се куповином одборника мијења локална власт

Узевши све у обзир, аналитичар Бошко Вукићевић сматра да би некоме са стране заиста могло изгледати чудно да ДПС, са толико страсти и непопустљивости путем политичке корупције и насиља, истрајава у намјери да само два мјесеца прије општинских избора преузме власт у Будви.

„Истрајавање у противправном преузимању општинске власти вјероватно потиче из увјерења локалних функционера да ће са позиција власти боље припремити наредне изборе - тј. уобичајене крађе и манипулације током њих. Осим тога, локално ДПС руководство је жељело са позиција власти да убере и "слатке плодове" предстојеће туристичке сезоне. Управо су то били основни разлози за покушај преузимања власти политичком корупцијом, тј. промјеном стране Црногорске партије и подмићивањем некадашњег посланика Демократског фронта Стевана Џаковића“, образлаже Вукићевић за Спутњик.

Кратковид потез

Међутим, такво виђење локалних функционера владајуће партије и њихових привезака, како додаје - било је кратковидо.

Неће против народа: Црногорски полицајац скинуо униформу због бруталности у Будви

„Појавом вируса корона свима је било јасно да ће актуелна туристичка сезона бити најгора у новијој историји Црне Горе, и да никоме не иде у прилог да такву катастрофалну сезону дочека са позиција власти. Осим тога, насилно преузимање oпштине је повећало огорченост народа у Будви, тако да је тамо тренутно антирежимско расположење грађанства апсолутно већинско, што се могло уочити и из разних медијских извјештавања. Имајући све то у виду, увјерен сам да су се државна централа владајуће партије, као и она локална, увјериле да покушај насилног и преварног преузимања Будве представља велику политичку грешку“, каже Вукићевић.

Зашто ДПС не жели да призна грешку

Међутим, са друге стране, како додаје овај аналитичар - руководство ДПС-а се у овом тренутку више не може повући и признати ту грешку, јер би за њих одупирање једног града полицијској репресији и његово одржавање опозиционог статуса представљао опасан преседан.

„То је основни мотив за брутално полицијско насиље у Будви и широм Црне Горе. Подсјетићу, слична полицијска бруталност је углавном обиљежавала терминална стања разних диктаторских режима током историје", децидан је наш саговорник.

Портпарол Нове српске демократије (НСД) Марко Ковачевић чији се посланици и функционери на челу са градоначелником Будве Марком Царевићем ових дана налазе на удару, за Спутњик каже да је ДПС у Будви заправо покушао да својом „старом тактиком куповине одборника прекроји народну вољу, како би прије свега стекао одређену психолошку предност пред парламентарне изборе у августу“.

„Показало се, међутим, да је и опозиција научила како да одговори на такве потезе режима и успјели смо да се одупремо политичкој корупцији у режији ДПС-а. У ДПС-у су схватили одмах да су погријешили али повратка није било. Огољени су до краја и видимо да је Црна Гора већ годинама у класичној диктатури. Народ то више не жели да трпи. Трпјеће сузавац, трпјеће прогоне и хапшења али диктатуру више неће. Устала је Црна Гора“, увјерен је Ковачевић.

 

Коментар