Сенатор је истакао да ће измене у Уставу Русије ступити на снагу након што Централна изборна комисија (ЦИК) објави званичне резултате гласања.
„Након објављивања званичних резултата ЦИК, амандмани ступају на снагу“, рекао је Клишас.
Он је прецизирао да ће за укључивање амандмана у текст Устава бити потребно да председник изда указ.
Истакао је и да су Руси пружили убедљиву подршку изменама Основног закона.
„(Ово је) убедљива победа присталица снажне социјалне суверене државе. Гласање (је протекло) без озбиљних кршења (процеса гласања)“, рекао је сенатор.
Подсетимо, за измене у Уставу Русије гласало је 77,92 одсто држављана Русије, док је против било 21, 27 одсто грађана, показују подаци Централне изборне комисије Русије након обраде 100 одсто гласачког материјала. Укупна излазност на гласање о изменама у Уставу Русије је, према прелиминарним подацима, 65 одсто укупног гласачког тела, саопштила је председница Централне изборне комисије Ела Памфилова.
Гласање за измене Устава Руске Федерације било је заказано за 22. април, али је због епидемије вируса корона одложено. Касније је председник Русије Владимир Путин одредио нови датум за гласање – 1. јул. Међутим, због епидемиолошке ситуације у земљи и безбедности грађана Русије за измене Устава се могло гласати целе седмице – од 25. јуна до данас.
Измене Устава Русије
Председник Русије је у јануару 2020. године предложио низ измена у основни закон земље који ће овај документ учинити усклађенијим са савременим потребама. После расправе радне групе о изменама Државна дума Русије је 11. марта усвојила предлог закона који је дао Путин. Истог дана предлог је одобрио Савет федерације. Након тога руски председник потписао је указ којим се налаже да гласање о изменама Устава буде 22. априла, али је овај датум касније одложен због пандемије вируса корона.
Актуелни Устав усвојен је 1993. године.