„Гласине које круже друштвеним мрежама и упозоравају на опасност од радијације у Финској, која је изазвана пожаром у руској нуклеарној електрани – нису истините“, наведено је у саопштењу Управе за радијациону и нуклеарну безбедност (СТУК) на Твитеру.
Лист „Илталехти“ навео је да власти сматрају да је важно умирити људе, јер се појављују информације о навали за потражњом јода у неким финским апотекама.
„Тај лек не треба узимати, уколико није прописан. Такође желимо да отклонимо забринутост људи тим поводом“, изјавио је представник СТУК-а Ристо Исаксон за лист, истакавши да ресор не располаже информацијама о извору ширења гласина.
Опасне честице „из Русије“
Раније је Управа за радијацијску и нуклеарну безбедност саопштила о мањој количини радиоактивних изотопа кобалта, рутенијума и цезијума у ваздуху, чији узорак је узет у јуну, и том приликом истакла да не може да потврди да су дате честице биле из Русије и да они ни на који начин нису утицали на радијациону безбедност у земљи.
Преко 40 земаља, укључујући и Русију, саопштили су Међународној агенцији за нуклеарну енергију да на њиховој територији нису били регистровани догађаји, који би могли да доведу до повећане концентрације радиоизотопа у ваздуху.
Бројни медији су прошле недеље писали да су почетком јуна органи за нуклеарну и радијациону безбедност у Шведској, Норвешкој и Финској забележили у атмосфери изнад северне Европе незнатно повећање концентрације радиоактивних изотопа, који имају такозвано реактивно порекло.
Такође је навођено да ти изотопи, према прорачунима холандског Националног института за здравље и животну средину, наводно потичу из Русије, као и да би узрок инцидента могла да буде дехерметизација горивног елемента у реактору било које нуклеарне електране.
Како је касније изјавио портпарол Кремља Дмитриј Песков, у Русији није било никаквих саопштења о претњама или ванредним ситуацијама које би могле да проузрокују пораст нивоа радијације, као и да је систем мониторинга радијационе безбедности у Русији савршен.