Холандија ће поново тражити тајне сателитске снимке НАТО-а у случају МХ17

Суд у Холандији сматра да би било оправдано да поново затражи од Америке сателитске снимке с места пада малезијског авиона „боинг“ изнад Донбаса у Украјини 2014. године (лет МХ17), рекао је судија Хендрик Стинхејс.
Sputnik

„Интересовање за анализу сателитских снимака и њихово укључивање у предмет је очигледно. Суд подсећа да од јесени 2016. године тужилаштво није ништа предузело како би проверило да ли ти снимци могу бити објављени током кривичног поступка. Поновни захтев за снимцима био би оправдан“, рекао је судија.

Раније је одбрана затражила да се упути поновни захтев НАТО-у да достави сателитске снимке, на којима је наводно забележено да је ракета погодила „боинг“. Тужилац Тејс Бергер саопштио је да тужилаштво не намерава да поново тражи снимке од САД.

Како је саопштено, Америка је раније обавестила Холандију да не могу пружити додатне податке о лансирању ракете која је оборила „боинг“. САД су доставиле одређена документа 2014. године. Судија Стинхејс је изјавио да је суд тражио од америчке стране да доставе и тајне сателитске снимке који су забележили лансирање ракете и који су предани специјалним службама Холандије. Тужилаштво је саопштило да су послали захтев Америци још 2014. године, али да снимке нису добили.

Почетком седмице холандски адвокат оптуженог Олега Пулатова, Баудевејн Ван Ејк саопштио је да НАТО није пружио Војној обавештајној служби Холандије сателитске снимке са места пада „боинга“, али да то не значи да их Алијанса не поседује. Због тога је одбрана затражила од суда да наложи истражном судији да утврди да ли НАТО поседује сателитске снимке из зоне Источне Украјине од 17. јула 2014. године.

 

Пад авиона МХ17

Путнички авион „боинг 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Нико од 298 путника и чланова посада који су се налазили у авиону није преживео.

Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су, са своје стране, изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини. Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе. 

За истрагу о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група, коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.

Раније је ова Међународна истражна група представила прелиминарне резултате истраге о паду авиона на лету МХ17 на истоку Украјине. Група тврди да је малезијски „боинг 777“ оборен ракетним системом „Бук“, који припада 53. ракетној бригади Војске Русије из Курска. Истражна група сматра да је „Бук“ довезен из Русије, а затим враћен. Москва категорички негира те оптужбе.

Прочитајте још.

 

 

Коментар