Москва: Стратешко партнерство Русије и Кине код Болтона „изазива жгаравицу“

Стратешко партнерство Русије и Кине код бившег саветника председника САД за националну безбедност Џона Болтона „изазива жгаравицу“, изјавио је заменик руског министра одбране Александар Фомин.
Sputnik

„Вероватно је да стратешко партнерство Русије и Кине, које је у овом тренутку достигло највиши ниво у читавој историји билатералних односа, код аутора мемоара (Болтона) изазива жгаравицу“, рекао је Фомин коментаришући Болтонове мемоаре, у којима је бивши Трампов саветник изнео своја сећања на руско-америчке преговоре о Споразуму о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.

Према Фоминовој оцени, Болтонова сећања у великој мери изокрећу истину.

„У принципу, у преговарачкој пракси није обичај да се открива садржај поверљивих разговора без сагласности друге стране. Иако је аутор мемоара дозволио себи да одступи од правила, било би праведно прокоментарисати његове тезе, утолико пре што оцене које је навео суштински изокрећу реалне догађаје“, рекао је Фомин новинарима.

Он је, коментаришући Болтонову тврдњу да је Русија наводно подржала амерички став да је Споразум изгубио актуелност, навео да је одлука САД о иступању из Споразума била унапред испланирана, а да су оптужбе на рачун Русије о нарушавању одредби документа биле неосноване.

Москва: Стратешко партнерство Русије и Кине код Болтона „изазива жгаравицу“

Према Фоминовим речима, САД воде доследну политику непоштовања својих обавеза у сфери контроле над наоружањем како би себи створиле услове за војну доминацију.

Фомин је истакао да је одлука Вашингтона да иступи из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета била погрешна, а да су примедбе које су упућене Москви измишљене.

„Желим још једном да нагласим да је сва одговорност за пропаст Споразума у целини на Сједињеним Америчким Државама“, рекао је Фомин.
Раскид Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, једног од стубова глобалног система стратешке стабилности, догодио се након одлуке САД да у августу прошле године једнострано иступе из тог договора, због тога што Русија наводно не поштује одредбе документа.

Вашингтон је оптуживао Москву да тестира забрањену ракету 9М729 (ССЦ-8 по класификацији НАТО-а). Москва тврди да ракета има дозвољени радијус дејства – мањи од 500 километара. Кина није била учесник у преговорима, а то је такође био један од разлога које су САД навеле као оправдање за своју одлуку да иступе из споразума.

Фомин је истакао да Русија делатност Кине у ракетној сфери не види као претњу безбедности и разлогом за раскидање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.

Америчка администрација на разним нивоима наглашава да је неопходно да се Кина укључи у преговоре за израду новог трилатералног нуклеарног споразума, у којем би учествовали Пекинг, Москва и Вашингтон. Кина одбацује ту идеју.

Коментар