Како је Шведска профитирала од избегавања карантина

Економија Шведске извукла је неочекивану корист од одбијања да уведе карантин и већине других ограничавајућих мера, повезаних са вирусом корона, саопштио је „Си-Ен-Би-Си“ и сведоче подаци Европске централне банке (ЕЦБ).
Sputnik

У протекла три месеца, курс шведске круне у односу на евро порастао је са 11,2 круне за евро средином марта на 10,4 круне почетком јула. Економисти су за америчку телевизију истакли да се то догодило упркос епидемији у земљи и мерама које су власти предузеле.

Шведска влада је од самог почетка одбила да уведе оштре рестриктивне мере. У земљи није било забране изласка људи на улицу, рада у јавним институцијама и одласка у иностранство. То је довело до повећања броја оболелих у поређењу са другим земљама региона, међутим, власти су своје поступке образложиле жељом да одржи конкурентност економије.

Аналитичари сматрају да је пад курса круне у марту био изазван бригом инвеститора за стање шведске медицине и будућност економије. Међутим, њихово понашање се затим променило, док су чак и повећане домаће инвестиције.

Последњих недеља курс круне је ојачао, чак и без обзира на одлуке Централне банке да спроведе програм квантитативних олакшица (QE) по примеру ЕЦБ. Регулатор купује националне државне и корпоративне обвезнице од комерцијалних банака, који служи као оријентир за будуће емисије обвезница.

Поред тога, на тај начин банкама се обезбеђује ликвидност за кредитирање привреде. Недавно је повећан обим програма - са 300 милијарди на 500 милијарди круна (са 28,6 милијарди на 47,7 милијарди евра).

Делимично, акције регулатора повезане су са покушајем слабљења националне валуте и спречавањем њеног даљњег јачања, неповољног за шведске извознике. QE омогућава да се каматне стопе држе на ниском нивоу и такође смањује потребу банака и компанија за националном валутом, што је чини мање атрактивном за спољне инвеститоре.

Међутим, иако такве мере нису имале жељени ефекат, курс круне и даље јача, а аналитичари очекују да ће се тај тренд наставити.

Прочитајте још:

Коментар