Извештај Пентагона о Авганистану у којем је навео да је Русија политички али и оружано подржавала талибане Павић сматра подгревањем приче о малигном утицају Русије и пласирање старе тезе како је Трамп под њим. „Озбиљне су оптужбе да је Русија плаћала талибане да убијају Американце али за то нема никаквих доказа. Чак су и америчке обавештајне службе и амерички челници рекли да за то нема довољно доказа али „Њујорк тајмс“ то третира као факат идентично као што су третирали оне оптужбе да су Трампа на власт довели Руси. Ипак, после двогодишње истраге која је коштала преко 30 милиона долара морали су да признају да ни за то нема доказа. Види се да су „Њујорк тајмс“ као и „Вашингтон пост” огласне табле дубоке државе које извештавају без чињеница али на жалост још увек имају огроман утицај на америчку јавност,” оцењује он у емисији радио Спутњика „Од четвртка до четвртка“.
Русију оптужују да би срушили Трампа
Да би се спречило било какво отопљавање односа Трампа према Москви и да би му се опет накачила етикета да је он заправо сарадник Кремља и Путинова пудла демократе прибегавају овако оштрим политичким играма као што је Авганистан. „Међутим, сада је већ очигледно да они не могу да врате дух из боце. Они су толико разорили институције и медијски кредибилитет да чак и ако добију изборе у новембру, оно што су разорили више не може да се састави на исти начин. Поткопали су Америку као државу права и опет се враћамо на причу о паду Запада који је сада видљив и голим оком,” рекао је Павић.
Кад је реч о односима Вашингтона и главних европских престоница, наш саговорник сматра да постоји отворена нетрпељивост и јавно неслагање које све мање може да се сакрије, а поготово када је реч о Србији и косовском питању. Он истиче да је сада сваком јасно да је састанак у Белој кући био миниран из Брисела и Берлина, као и из дела такозване америчке дубоке државе која на све начине баца клипове у точкове Доналду Трампу.
Трамп неће заборавити удружени злочиначки подухват
„Где год да се атлантисти налазе на власти они су заправо једна те иста кућа, тако да је то сигурно био удружени злочиначки подухват ког су Ричард Гренел и Трамп сигурно свесни. Да се ово догодило након другог Трамповог мандата било би занимљиво видети како им „империја узвраћа ударац“. Трамп је познат по томе што памти овакве ствари, а Гренел је свестан шта се десило само што то јавно неће рећи. Било је јасно да је на помолу неки другачији приступ решавању косовског проблема. Оног тренутка кад је Гренел употребио реч Шенжен, то је негде упалило црвене лампице зато што то може да значи два система у једној држави. Нећу да дајем лажне наде али је чињеница да таква идеја до сада није била у оптицају,” рекао је Павић.
Гренел је рекао да намерава да проба да успостави јачу економску сарадњу између Србије и њене јужне покрајине што би било први корак ка нормализацији односа. Да економска сарадња може да постоји иако нема политичке можемо, подсећа наш саговорник, да видимо и данас на примеру Русије и Америке које тргују нафтним дериватима. „Европска Унија односно Немачка жели да искористи унутрашње неприлике у Америци како би преузела ствар у своје руке и решила косовско питање на начин који њима одговара, а то је да Србија призна независност такозване државе Косово. Постављам реторичко питање – да ли би ти притисци могли да буду тако јаки да Србија не инсистира на томе да мора по сваку цену да постане члан ЕУ? То значи да није све до њих,” изјавио је Павић.
Не треба да „умиремо од радости“ због реакције Запада на Ђукановићеве потезе
Да кршење верских права у Црној Гори није невидљиво и на Западу говори податак да су на тај проблем указала два британска парламентарца као и посланици Европског парламента из реда Европског хришћанског политичког покрета. За нашег саговорника нема дилеме да председник Црне Горе Мило Ђукановић веома добро види да нико на Западу није одушевљен оним што он ради али истовремено наглашава да је веома вешт политичар. „Усвајање Закона о истополним заједницама у Црној Гори је очигледно бацање коске Западу, јер је то по њиховој вољи, а да може, данас би организовао геј параду. Проблем је само што би морао да дозволи и литије. Треба да будемо свесни да је све што Ђукановић ради у Црној Гори, радио случајно председник Србије или Русије, бука у западним медима и западних дипломата била би заглушујућа,” рекао је Павић. Он је због тога умерени оптимиста који сматра да не треба да „умиремо од радости“ што постоје неке реакције западних парламентараца али да је то више од онога што је било пре него што је Ђукановић ушао у авантуру покушаја отимања објеката Српске православне цркве и практично њеног укидања.
На питање да ли ће Ђукановић послушати западне партнере, наш саговорник каже да ће морати, с обзиром на то да друга страна, односно СПЦ у Црној Гори, неће попустити. „Уколико то не уради Црна Гора ће да клизи у хаос, постаће оно што се стварно зове пропала држава. Када му је Запад једном послао сигнале да није задовољан овим што се дешава, тешко да ће променити мишљење. Такође, тешко да ико на Западу може да подржи ни отимање имовине цркве старе 800 година, поготову не и најаву стварања државне цркве што је за њих незамисливо,” закључује Павић.