„Данас уносимо на списак 49 држављана и организација, које су одговорне за најгоре злочине против људских права у недавној прошлости. То (санкције) представља демонстрацију чињенице, да глобална Британија поступа у свету као заштитница добра“, изјавио је министар, говорећи у парламенту.
Према његовим речима, тај санкциони списак омогућиће Британији да гони поједине држављане и организације широм света, за разлику од обичног механизма санкција, који је усмерен на конкретне земље.
Одлуку о допуни списка донеће група стручњака из различитих одељења британског Министарства спољних послова.
У саопштењу Министарства, које је уследило након објављеног санкционог списка, наведено је да ће се одмах након говора у парламенту Раб састати у згради Министарства са удовицом адвоката Сергеја Магнитског – Наталијом, са сином адвоката –Никитом, као и са „својим пријатељем и колегом Билом Браудером“.
Подсетимо, Велика Британија увела је санкције против 25 руских држављана, укључујући председника Истражног комитета Александра Бастрикина, а као разлог наведено је кршење људских права. Из Москве поручују да ће Русија предузети контрамере на британски „списак Магнитског“.
Из британске престонице је саопштено да ће на санкциони списак доспети они који буду сматрани умешанима у смрт Магнитског и убиство саудијског опозиционог новинара Џамала Кашогија. Лицима са списка забрањен је улазак у Британију, а сва њихова средства, уколико их имају, биће замрзнута на територији Уједињеног Краљевства.
Тим поводом, члан Комитета Савета федерације Русије за међународне послове Алексеј Кондратјев изјавио је да ће Русија предузети контрамере на британски „списак Магнитског“, као и да ће конкретне параметре одредити надлежна одељења.
Случај Магнитски
Запослени у великом инвестиционом фонду „Hermitage Capital Management“ Сергеј Магнитски био је оптужен за утају пореза и 2009. године умро у затвору од срчаног удара. Његов пословни партнер, шеф те фондације Вилијам Браудер, који је такође био оптужен за утају пореза у Русији и осуђен у одсуству на девет година затвора, окривио је за смрт ревизора групу руских званичника. Наводно Магнитски није бежао од плаћања пореза, већ је сам открио преварантску шему због које је и убијен.
У великој мери захваљујући лобирању Браудера у Сједињеним Америчким Државама и усвојен је „Закон Магнитски“, први у савременој историји америчких санкција против Русије.