Јужни пол се у последњих 30 година загрева три пута брже од светског просека

Sputnik

Ново истраживање које је 29. јуна објављено у часопису Nature Climate Change показало је да се Јужни пол у последњих 30 година загрева три пута брже од светског просека.

Истраживачи кажу да су природни процеси водећи узрок овог пораста температуре, али и да су климатске промене изазване људским активностима значајно допринеле томе.

Јужни пол је иначе једно од најхладнијих места на планети са просечном температуром од – 49 степени Целзијусових. Ранија истраживања су показивала да је антарктички плато једно од ретких места на планети које се хладило док се остатак света загревао због климатских промена, међутим то више није случај, пише Клима101.

Јужни пол се у последњих 30 година загрева три пута брже од светског просека

У последњих 30 година Јужни пол се загревао за 0,6 степени Целзијусових по деценији, што га чини једним од места која се најбрже загревају на планети. Важно је ипак истаћи да загревање на Антарктику није униформно и да се Јужни пол загрева знатно брже од остатка континента. Највећи ниво загревања забележен је у 21. веку, а 2018. година је била најтоплија икада забележена на овом континенту.

Главни узрок загревања је неуобичајено топла температура океана у области тропског западног Пацифика која је повезана са природном појавом која се зове "међудекадна пацифичка осцилација". Водећи истраживач ове студије Кајл Клем са Викторија универзитета у Велингтону (Нови Зеланд) за Карбон Бриф каже да су климатске промене врло извесно имале улогу у великом повећању температуре на Јужном полу, али да нису доминантан узрок.

У исто време, последњих година је у западном делу Антарктика забележено убрзано топљење леда на местима где континентални глечери долазе у додир са топлим океаном. Ово топљење може изазвати нестабилност ледених плоча на Антарктику и последично убрзан пораст нивоа мора.

Прочитајте још:

Коментар