Кина навела услове за преговоре о нуклеарном оружју

Кина је спремна да се придружи тространим преговорима о разоружању са Сједињеним Америчким Државама и Русијом ако Вашингтон пристане да смањи свој нуклеарни арсенал на ниво Пекинга, изјавио је директор одељења за контролу оружја кинеског Министарства спољних послова Фу Цун.
Sputnik
„Питали смо Сједињене Америчке Државе: када тражите од Кине да се придружи трипартитним преговорима, на шта конкретно мислите? Постоје два начина за постизање паритета по овом питању: да Кина повећа свој нуклеарни арсенал на ниво Сједињених Америчких Држава или сте ви спремни да га смањите на наш ниво? Сједињене Америчке Државе до данас нису одговориле на ово питање... Ако САД кажу да су спремне да спусте свој ниво на ниво Кине, радо ћемо се придружити преговорима следећег дана“, рекао је Фу Цун на брифингу.

Он је додао да Кина зна да се то неће десити.

Кинески дипломата навео је да се Кина залаже за то да Сједињене Америчке Државе и Русија продуже Споразум о смањењу офанзивног наоружања и на основу њега наставе да смањују свој нуклеарни арсенал.

Фу Цун је истакао да амерички нуклеарни арсенал 20 пута премашује кинески и да Вашингтон намерава да прошири ту разлику. Захтев да се Кина придружи трипартитним преговорима о разоружању са Русијом није ништа друго до покушај Сједињених Америчких Држава да себи одреше руке за војну доминацију.

„Нуклеарни арсенал Сједињених Америчких Држава је око 5.800-6.000 бојевих глава, што је 20 пута више од кинеског нуклеарног арсенала. То је према подацима међународних познатих аналитичких института“, подсетио је он.

Фу је нагласио да САД добро знају за ову разлику и намеравају да је повећају.

„Сједињене Америчке Државе намеравају да уложе 500 милијарди долара у наредних 10 година и 1,2 билиона у наредних 30 година. Тражити од Кине да учествује у такозваним трипартитним преговорима није ништа друго него изговор да се себи одреше руке како би се стекла војна доминација“, нагласио је дипломата.

Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3), који је потписан 2010. године, представља једини преостали актуелни споразум о ограничавању наоружања између Русије и Сједињених Америчких Држава. Споразум истиче у фебруару 2021. године и за сада Вашингтон није објавио да ли намерава да га продужи. Америчка администрација је на различитим нивоима наглашавала потребу да се у преговоре укључи Кина, али Пекинг то одбија. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров напоменуо је да се Русија залаже продужење споразума СТАРТ-3 без предуслова.

Прочитајте још:

Коментар