У „зеленој зони“: Повећане шансе за проналазак ванземаљске цивилизације

Иако скоро шездесет година потраге за ванземаљцима у оквиру пројекта СЕТИ није уродило плодом, научници не одустају. Током последњих четврт века, астрономи су открили око четири хиљаде планета у другим звезданим системима. Прорачуни показују да су неке од њих смештене у настањивој зони својих звезда, тамо где постоје услови за развој живота.
Sputnik

Совјетски астрофизичар Николај Кардашев је 1964. године предложио је да се све цивилизације поделе на три класе у зависности од енергије која им је потребна: сва енергија планете, звезде или галаксије. 

Зелена револуција

Фриман Дајсон је предложио идеју вештачке структуре око звезде која претвара њену енергију. Могућност да изгради такву структуру има само јако развијена цивилизација. Дајсонова сфера апсорбује зрачење, загрева се и емитује у инфрацрвеном опсегу. Стога се она може наћи у галаксији. 

Али шта ако напредак не зависи од количине потрошене енергије? Историја човечанства наговештава ово. Исцрпљивање резерви фосилних горива нас је натерало да размишљамо о уштеди енергије и потрази за алтернативним изворима. Пред нашим очима се догодила права „зелена револуција“. Сада развијамо технологије које не би нашкодиле природи, размишљамо о томе како залечити ране које су наносиле претходне генерације.

У „зеленој зони“: Повећане шансе за проналазак ванземаљске цивилизације
 

Раније су људи прилагођавали планету себи, а сада желе да промене себе да би се „стопили“ са њом. На основу ових разматрања, научници из Немачке, Италије и Чилеа су поделили ванземаљске цивилизације у складу са њиховим степеном интеграције са  природом. Сада смо на првом нивоу, још увек активно трансформишемо природу. На следећем нивоу ћемо трансформисати себе уз помоћ генетичког инжењеринга. Највиши ниво је када се цивилизација стапа са природом, претварајући мртву материју Универзума у рационалну. 

Модел има различите прелазне типове цивилизације. Грађевинари Дајсонове сфере и учесници тераформирања су видљиви у свемиру, јер троше пуно енергије и одбацују отпад. ИТ галаксије се такође могу открити термичким зрачењем. Али највидљивије цивилизације и биоцивилизације које су се стопиле са природом, чувају енергију. Према томе, мало су шансе да их можемо пронаћи, ако они сами то не желе и не дају сигнале. 

Нађи ме ако можеш

Процењује се да је идентификовати биомаркере примитивног живота лакше од трагова технолошки развијене цивилизације. Ово улива наду да ће наредне потраге за вансоларним планетама уродити плодом.  Сада тражимо топлотне трагове, радио сигнале, вештачке мегаструктуре у свемиру, али рационално друштво може тихо и неприметно постојати близу нас, у суседном звезданом систему. Не можемо их препознати, јер се за нас не разликују од околине.  

Да ли ће високоразвијене ванземаљске цивилизације желети да буду откривене? Ако је одговор да, шта ће учинити поводом тога? Бин Џан са Универзитета Невада у Лас Вегасу претпоставља да они могу поставити светионике, као што су вештачки брзи радио сигнали. 

У „зеленој зони“: Повећане шансе за проналазак ванземаљске цивилизације

Ово су снажни периодични радио сигнали који трају милисекунду и долазе из дубине Универзума. Њихово порекло је непознато. Аутор претпоставља да ће ванземаљци слати овакве сигнале у такозваном галактичком авиону (равнина у којој је смештена већина масе галаксије). Тако ће их земаљска браћа брже приметити. 

Какве су шансе да се нешто примети? Научници са Универзитета у Нотингему у Великој Британији су израчунали да ако развој комуникативне цивилизације попут земаљске траје 4,5-5 милијарди година, онда би их на Млечном путу требало бити око 36.

Прочитајте још:

Коментар