Упркос томе што је агенција прекинула свој рад на територији Русије и то на иницијативу руског Министарства спољних послова, УСАИД наставља да финансира пројекте чије је „главно место реализације“ Русија, наводи се у саопштењу на сајту руског Комитета за заштиту националних интереса.
Према подацима који су представљени на сајту usaspending.gov, званичном ресурсу САД који објављује финансијске извештаје владиних органа, УСАИД је Немачком Маршал фонду доделио дугорочни грант у износу од 20,4 милиона долара. Средства се пребацују у фазама, почевши од септембра 2017. године, а планирано је да финансирање буде завршено у септембру 2022. године.
Једина земља у којој се грант реализује је Русија, упркос томе што је и немачки Маршал фонд проглашен у Русији за непожељну организацију.
Како се наводи, од августа 2018. године средства су пребацивана с циљем „да се подстакне раст потенцијала цивилног друштва за промоцију локалних, регионалних и националних реформи“.
У периоду од 2007. до 2018. године Маршал фонд је у просеку издвајао око два милиона долара годишње за „јачање демократских институција“ у земљама Источне Европе, па и у Русији.
У опису програма као циљеви се наводе „промоција политичког, економског и социјалног развоја, неопходног за обезбеђивање дугорочне стабилности“.
Међутим, након што је Москва уврстила Маршал фонд на листу непожељних невладиних организација, Русија је уклоњена са списка земаља које могу конкурисати за доделу грантова.
Ипак, новчана средства и даље редовно пристижу за реализацију пројеката у Русији. Пажњу привлачи чињеница да је највећи износ новца (4,9 милиона долара) пребачен у Русију 14. маја 2020. године када је била актуелна тема гласања за измене у Уставу Русије.
Сајт Маршал фонда не садржи отворене информације о пројектима који се реализују на територији Русије последњих година. Међутим, фонд редовно организује дискусије са руководствима опозиционих медија на територији Русије и међународним невладиним структурама које тесно сарађују са руским медијима, додаје у саопштењу.
Прочитајте још: