Рекордан број људи на респираторима: У Србији 12 преминулих, 279 новозаражених /видео/

У Србији је у последња 24 сата потврђено још 279 случајева заражених вирусом корона, а 12 особа је преминуло. Тиме је број умрлих од последица ковида 19 повећан на 405.
Sputnik

Најновије податке објавила је премијерка Србије Ана Брнабић на конференцији за новинаре, наводећи да је у последња 24 сата тестирано 6.915 особа.

Брнабићева је, апелујући на грађане да поштују све епидемиолошке мере, рекла да су 154 пацијента на респираторима.

„Нажалост, поново је јако лош дан по броју преминулих, чак 12 особа. На респиратору је 154 пацијената и овим то данас постаје најгори дан од првог регистрованог случаја корона вируса у марту“, рекла је Брнабићева на конференцији за новинаре Кризног штаба, које се од данас свакодневно одржавају у 15 сати.

Брнабићева је навела да је у последња 24 сата на територији Србије због короне хоспитализовано 159 особа. 

Она је рекла да смо у последња четири дана имали тренд смањења новооболелих, додајући да то није разлог за оптимизам, али да се нада да ће се показати да мере дају резултате.

Брнабићева је оценила да ће се у неколико наредних дана видети и резултати протеста, различитих јавних окупљања, прослава у неким градовима и да би могло да се деси да поново дође до пораста броја заражених.

Према речима премијерке, у ковид болнице широм Србије данас је распоређено додатних 49 респиратора.

Брнабићева је навела да је у Општу болницу Ваљево упућено седам клиничких респиратора, Смедеревска Паланка добила је три респиратора, Пожаревац пет, ЗЦ Ужице два, Параћин пет, Звездара два, КЦВ 25 респиратора.

„То показује колико је озбиљна борба и колико је тешка болест“, рекла је Брнабићева.

Највећи број асимптоматских пацијената су тинејџери и млади

Проценат лакших или асимптоматских форми болести директно је пропорционалан узрасној структури оболелих, односно лакша клиничка слика бележи се код младих особа и деце, док најстарији углавном имају тежу слику, изјавио је директор Клинике за инфективне и тропске болести КЦС др Горан Стевановић.

Др Стевановић је рекао да је проценат лакших или асимптоматских случајева испод пет одсто код особа старијих од 65 година, који уз то имају придружене хроничне болести, тако да су они у највећем ризику.

Са друге стране, највећи проценат асимптоматске клиничке слике, више од 40 одсто је код млађих, тинејџера и у дечјем узрасту, где су по правилу слаби симптоми или их уопште нема, рекао је Стевановић, упитан колики је проценат лаких случајева или без симптома.

Он је додао да је 15-20 одсто особа са врло лаким симптомима или готово без симптома, као и да подаци варирају од популације, али и од региона, пренео је Танјуг.

Примера ради, Стевановић је рекао да је у Београду, где је доста оболелих у овом сада таласу, у почетку 50 одсто било асимптоматских случајева или са слабим симптомима, када је просек година оболелих био 20-25 година, а како обољевају њихови родитељи, родбина старијих, средњих година, 50-55 година, расте број озбиљно оболелих, а мање је асимптоматских случајева.

Иначе, Кризни штаб ће од данас редовно обавештавати јавност о ситуацији са вирусом корона, након погоршања епидемиолошке слике у Србији.

Свакодневне конференције за медије Кризног штаба одржавале су се од 12. марта, а на њима су чланови штаба објављивали најновије податке о епидемији и одговарали на питања новинара.

Та пракса трајала је до почетка маја, када су, са побољшањем епидемиолошке ситуације, редовне конференције обустављене.

Иначе, подаци о броју заражених објављују се на сајту covid.rs, као и на сајту Министарства здравља.

Прочитајте још:

Коментар