Кардиомиопатију коју изазива такоцубо синдром, често се зове и „синдром сломљеног срца“.
Срчани мишићи постану слаби, а бол у грудима и кратак дах су пратећи симптоми. За разлику од срчаног удара (који покреће блокада крвотока), овај синдром изазивају стресне ситуације. Обично није смртоносан, а опоравак траје од неколико дана, до неколико недеља, преноси Б92.
У медицинском часопису „ЈАМА Нетворк опен“ објављено је да су пацијенти на Кливлендској клиници са срчаним проблемима ове године имали два пута већи ризик да оболе од синдрома сломљеног срца него пацијенти 2018. и 2019. године.
Истраживачи са Кливлендске клинике су, на основу 1.914 пацијената, закључили да је повећање оболелих вероватно повезано са психолошким, социјалним и економским стресом узрокованим пандемијом која је подразумевала карантин, губитак социјалне интеракције и неизбежне економске последице.
„Пандемија је створила нездраво окружење. Емоционално дистанцирање и економски утицај пандемије су нездрави. Имали смо много пацијената са синдромом сломљеног срца, који нису ни имали вирус корона“, рекако је Анкур Калра, доктор који је водио истраживање.
Прочитајте и:
Кинеска студија показала како се вирус корона понаша када сте у близини заражених без симптома
Шпански лекари открили још један симптом короне: Погледајте ваша стопала
Кон: Када у јеку епидемије велики број заражених нема симптоме, то је наговештај добре вести