Каријерни дипломата Зоран Миливојевић каже за Спутњик да је јасно да Приштина жели да наступа са националистичких позиција и да се представи као равноправан субјект са Србијом у жељи да потврди своју државност.
Приштина промашила тему у Бриселу
„Потврђује се и да ЕУ чини напор да се дијалог води на оним позицијама на којима је једино и могућ. Дакле, само о питањима која се не тичу статуса и која су од интереса за обе стране. Видећемо како ће се све даље развијати,“ каже нам Миливојевић.
Теме које су отворене, истиче он, а то су пре свега питање расељених, несталих и економија, од интереса су за све стране и представљају некакав основ за наставак дијалога.
„Далеко смо од онога што би могло да се квалификује као нормализација односа, пре свега због понашања приштинске стране и због подршке коју Приштина има у неким круговима унутар ЕУ,“ истиче наш саговорник.
А као некога ко је на приштинској страни, Миливојевић апострофира Немачку јер је било много изјава из ове државе које нису ишле нама у корист.
Први тест ЗСО
„Први тест ових преговора биће став Приштине око ЗСО и спровођења Бриселског споразума. Важно је и да ли ће на економском плану превладати разум или инсистирање на елементима државности када је реч о приштинској страни,“ напомиње Миливојевић.
Председник Вучић, по завршетку разговора, рекао је да се Приштина понашала као да је Србија „фонтана жеља“ и најавио да ће се технички разговори наставити током наредне две недеље, а да ће до поновног сусрета на вишем нивоу доћи почетком септембра. Иначе, приштинска страна је желела да наметне и разговор о накнади ратне штете Косову, али је то Вучић прекинуо.
Хоти: У завршној смо фази преговора
Премијер привремених косовских институција Авдулах Хоти који је први пут у улози главног преговарача у дијалогу Београда и Приштине изјавио је за албанске медије да је у дијалогу постигнут напредак и да се детаљи отворених питања очекују наредне седмице.
„Напредовали смо у теми економског развоја. Ово су разговори на политичком нивоу, јер смо у завршној фази закључења коначног споразума, а за то је потребна воља обе стране и посвећеност. Може бити разговора и техничке природе, у сваком случају, ми смо потпуно посвећени и верујемо нашим међународним партнерима у пружању подршке. Јасни циљеви су међусобно признавање и нормализација односа са Србијом,“ изјавио је Хоти.
Он је додао и да сада слободно може да каже да постоји блиска комуникација између САД-а и ЕУ.