План Стејт департмента: Јачање веза САД и Србије са само 325 хиљада долара

Амерички Стејт департмент намерава да издвоји финансијску помоћ за непрофитне организације које ће помоћи „јачању веза“ између грађана Србије и Сједињених Америчких Држава, а такође олакшати улазак земље у Европску унију, наводи се у документу Стејт департмента, у које је имао увид РТ.
Sputnik

Како се наводи у документу, Вашингтон „настоји да ојача“ српско-америчке односе и упозна српску јавност са културом и вредностима Сједињених Америчких Држава.

„Такође желимо да помогнемо српском народу промовисањем економског развоја, јачањем демократије, заштитом људских права, развоја регионалне стабилности и промоцијом у чланство у ЕУ“, наглашава Стејт департмент.

За реализацију програма биће издвојено до 325 хиљада долара. За добијање финансијске помоћи могу се пријавити америчке и српске непрофитне организације, организације цивилног друштва или владине агенције.

У оквиру пројеката, становницима Србије ће се говорити о историјским и културним везама са Сједињеним Америчким Државама и објашњавати америчка политика према Србији, региону и Европи. Организатори ће такође извршити упоредну анализу „предности сарадње“ са Вашингтоном и западним асоцијацијама у прошлости и садашњости.

Америка финансира технолошки камп на Косову против утицаја Русије

Пријаве за грант примаће се до 30. августа. Осим тога, у том периоду Амбасада САД у Београду одржава конкурс за пројекте међу организацијама за подршку програма за учење енглеског језика, чији је буџет 170 хиљада долара.

Како се наводи у документу, Вашингтон поздравља иницијативе за унапређење наставе дисциплине у Србији и учење страног језика за званичнике, за што бржи улазак земље у Европску унију.

„Остваривање напретка на путу ка приступању ЕУ. На пример, уз помоћ пројеката који ће српским званичницима и државним службеницима помоћи да побољшају своје знање енглеског језика, што је неопходно за убрзавање процеса интеграције Србије у ЕУ“, представља тему пројеката у амбасади.

Амерички Стејт департмент је у мају планирао да издвоји до 220 хиљада долара за обуку српских новинара. Конкретно, радило се о развијању вештина „борбе против дезинформација“ у вестима и на интернету.

Коментар