У среду је, председник комитета Руске Думе за развој цивилног друштва, Сергеј Гаврилов, изјавио да је потребно да се руске православне цркве, које се налазе у Истанбулу врате Русији, којој и историјски гледано припадају.
Заменик шефа Синода одељења за односе са јавношћу протојереј Николај Балашов је истакао, да је „потребно да се позабавимо овим руским наслеђем и да прикупимо потпуну документацију – то је наш задатак, али ће он бити веома сложен и изискује много труда“.
Свештеник је рекао, да је почетком ХХ века у Истанбулу и његовој околини било 7 руских храмова, али се нису сви сачували.
На данашњи дан Руској православној цркви припада храм Константина и Елене у Бујук дере, бивша „летња резиденција“ руске империје. Сада је то викендица руског конзула.
Три храма су у власништву руских светогорских манастира – Пантелејмоновског, Андрејевског, Иљинског. Они се данас налазе на горњим спратовима стамбених зграда. Неки од њих су били угрожени продајом зграда.
„Добро је што су храмови остали, али власништво је веома компликовано, обзиром да цркве у Турској немају статус правног лица“, - рекао је представник Синода.
У кварту Харбие је била Руска никољска болница. Георгијевска црква је била подигнута у Сан-Стефану. У њој су сахрањени остаци 20 хиљада руских војника, који су погинули у рату у периоду 1877 – 1878. године. Током 1916. године су турци срушили цркву.
У периоду 1920-1924 године руске цркве су припадале руском Консантинопољском округу, којим су владали бискупи избеглице из совјетске Русије. Укупно 27 руских цркава је било активно у градовима и предграђима тог периода.