„Упозоравам Кремљ и друге стране владе: ако мене изаберу за председника, сматраћу страно мешање у наше изборе непријатељским актом које ће значајно утицати на односе између САД и владе која то буде радила“, наводи се у саопштењу које је објавио његов штаб.
По речима Бајдена, током његовог председништва специјалне службе ће информисати јавност о страном мешању, док ће администрација користити све инструменте како би „натерала те државе да плате“ за то што желе да ураде.
„Цена ће бити: санкције против финансијског сектора, замрзавање имовине, одговор на сајбер-нападе и откривање корупције. Може бити предузет и широк спектар других акција, у зависности од природе напада (на САД)“, наводи се у саопштењу Бајдена.
„Не желим да изазовем ескалацију напетости са Русијом нити са било којом другом државом. Више бих волео да искористим енергију администрације за уједињење међународне заједнице у борби против ковида 19 и економских проблема које је он изазвао, као и за борбу против других међународних проблема. Међутим, ако било која сила несмотрено одлучи да се умеша у нашу демократију, ја, као председник, без колебања ћу је натерати да плати за то“, додао је Бајден.
Ово није први пут да се Русија неосновано оптужује за мешање у изборни процес у САД. Истрага о мешању у председничке изборе 2016. године трајала је готово две године. Прошлог пролећа, Роберт Милер, тадашњи специјални тужилац, признао је да не постоје докази о завери Трампа или његових сарадника са Москвом. Без обзира на то, он је оптужио групу руских грађана за мешање у изборе. У Кремљу су изјавили, да без обзира на оптужбе, Милер није доставио одговарајуће доказе.