Ово оцјењује за Спутњик аналитичар Игор Дамјановић поводом данашњег дефинитивног прекида преговора на линији црногорска Влада—Митрополија.
Он тај епилог види као једино логично и очекивано решење, уз поруку да вјерни народ Црне Горе треба да има потпуно повјерење у руководство Цркве, иако се може разумјети да је протеклих дана био одређени број забринутих због чињенице да је Митрополија у последњи час пристала на „перфидни“ позив Владе на преговоре.
Наш саговорник указује и да ма ко у одређеном тренутку био власт у Црној Гори — православна Црква са њим треба да води разговоре.
„Али мишљења сам да је данашње и јучерашње разговоре експертских тимова ипак требало условити јавним извињењем премијера Душка Марковића за његове сулуде тврдње из недавног ауторског текста у ’Побједи‘, да је светосавље — фашизам. Колико је ово сулуда и малициозна тврдња, најбоље говори чињеница да је прва особа коју су фашистички окупатори ухапсили у Црној Гори био патријарх српски Гаврило Дожић, 25. априла 1941. године у манастиру Острог“, напомиње Дамјановић.
Када се на крају подвуче црта, за овог аналитичара не постоји дилема:
„Да је Влади Црне Горе заиста искрено било стало до дијалога са православном црквом, ти разговори би били вођени прије усвајања тзв. Закона о слободи вјероисповијести — а око чега се полемика водила пуних пет година.“
Подсјетимо, преговори експертских тимова Владе Црне Горе и Митрополије црногорско-приморске завршени су без договора. Из Епископског савјета СПЦ саопштено је да је током преговора постављен невиђен ултиматум Цркви да се поново региструје изнова.
То би, како су многи примијетили, у правном систему Црне Горе произвело такав нонсенс — да би чак и НВО Црногорска православна црква (ЦПЦ) у црногорском правном поретку била старија од канонски признате осам вјекова старе СПЦ.
Са друге стране, власт у Подгорици је показала знаке озбиљног попуштања, тако што је пристала на захтјев да терет доказивања права својине у судском поступку буде на страни државе, а не Цркве, уз гаранцију да постојеће храмове и цркве у будућности може само и искључиво користити свештенство СПЦ у Црној Гори.
Ипак, преовладава мишљење да су читави преговори били само маркетиншка представа за јавност од стране власти и то искључиво за колебљиве гласаче ДПС-а, уз аргумент да Влада која је на само мјесец дана до истека мандата, више нема никакав „преговарачки легитимитет“ да се уплиће у тако важно питање.
Прочитајте и: