Поред певача из БиХ, о Аја Софији певају и на киргиском, албанском, арапском, азербејџанском, курдском, бенгалском, турском и свахили језику.
Турски председник је 10. јула потписао Указ којим се Аја Софија поново претвара у џамију.
Аја Софија је споменик светске културне баштине и многе земље света су апеловале на Турску да не учини то што је наумила јер ће тиме довести до раскола између хришћанског света и Турске.
Изграђена у шестом веку за време цара Јустинијана. Представљала је симбол православља, али и моћи Византије све до пада Цариграда 29. маја 1453. године када је турски султан Мехмед Други Освајач ушавши у град обавио молитву у овог богомољи. Тиме је симболично постала џамија, а Цариград престоница Османске империје.
Након што је претворио Аја Софију у џамију Ердоган је и обишао ову чувену грађевину како би се уверио како теку радови на реализацији Указа.
Прва муслиманска молитва планирана је за 24. јул, а Ердоганов портпарол Ибрахим Калин рекао је да ће хришћански мозаици на зидовима бити током молитве прекривени засторима.
Турске власти су обећале да ће Аја Софија, осим за муслиманске вернике, бити отворена за све посетиоце и туристе, а сви мозаици ће остати непокривени.
Прочитајте још: