Лист наводи да су разлог сукоба пробна бушења у потрази за нафтом и гасом која Турска спроводи у непосредној близини грчких острва и то у зони коју Грчка сматра својом искључивом економском зоном.
Реч је о морском подручју 200 наутичких миља око овог острва.
Најтиражнији немачки дневни лист сазнаје и да је због тога у уторак предвече 18 турских ратних бродова било на путу ка острву Мегисти.
„Билд“ наводи и да је Грчка своју армију ставила у стање пуне борбене готовости, али онда се укључила немачка канцеларка Ангела Меркел.
Прво се телефоном чула са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, а потом и са грчким премијером Киријакосом Мицотакисом. Резултат: Турска је повукла својих 16 ратних бродова, али је два ипак оставила у близини острва, но то је ипак изазвало олакшање на обе стране Егејског мора, нагласио је „Билд“.
Берлински „Тагесшпигел“, међутим, пише да је мало вероватно да ће доћи до заокрета у спору око природних ресурса.
Лист објашњава да обе стране сматрају да су у праву и да притом позивају на различите конвенције и одредбе у оквиру поморског права.
Две државе би морале да увиде да је неопходна јасна пресуда треће независне стране и требало би под хитно да се обрате Међународном суду или Међународном арбитражном суду.
Меркелова, ЕУ и НАТО морали би да убеде у то своје чланове и партнере Турску и Грчку, у супротном прети војни сукоб који је сада само одложен, страхује коментатор дневника „Тагесшпигел“.
И „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ коментарише сукоб између Грчке и Турске у источном делу Средоземног мора и такође наглашава да је Ангели Меркел у последњем тренутку пошло за руком да Атину и Анкару скрене са курса војне конфронтације.