Срби се надају бар струји и води: Нова власт у земљи у којој још траје етничко чишћење

Етничко чишћење Срба у Хрватској никада није престало, петнаести пут да ме неко превари са великим очекивањима, било би превише. А колико ће Борис Милошевић (СДСС), вицепремијер из редова српске мањине успети да уради, да ли ће довести струју у наша села 25 година после рата, опет зависи искључиво од премијера Андреја Пленковића (ХДЗ).
Sputnik

Овако формирање нове Владе Хрватске за Спутњик коментарише новинар Саша Косановић и додаје да је његово највеће очекивање да се ништа додатно не поквари, а да ли ће, биће јасно већ на јесен, када се заврши туристичка сезона и буде јасно колико је Хрватска економски пала због коронавируса.

Срби се надају бар струји и води: Нова власт у земљи у којој још траје етничко чишћење

„Кад знате да је министар образовања Радован Фукс, који је већ био у влади Јадранке Косор и да је то „освежење“ и да је именован у последњи час, онда нисам претерани оптимиста. Али, дајмо људима шансу. Све се врти око једне особе, а то је премијер који је очистио ХДЗ од радикалне деснице, премућно победио на изборима и именовао доста младих људи којима ће моћи лако управљати. Управо ту видим опасност, због чињенице да заправо један човек влада земљом“, каже Косановић.

Он додаје да не треба заборавити важну чињеницу, да је састав Владе ХДЗ-а, која сада има мање министара, како каже, освежило деловање Државног тужилаштва, јер је више од 10 министара отишло због разних афера.

Шта могу Срби у Влади Хрватске?

За разлику од остатка Владе, наш саговорник од њеног потпредседника Бориса Милошевића из редова СДСС-а, пуно очекује, јер је сигуран да пуно зна, може и жели да уради, а колико ће успети, то ће зависити од премијера Пленковића и његових страначких колега.

Срби се надају бар струји и води: Нова власт у земљи у којој још траје етничко чишћење

Косановић каже да је за српску мањину у Хрватској најважније шта ће следеће године показати попис, колико ће се смањити бројка од 185 хиљада Срба са прошлог, јер је у међувремену пуно младих отишло, а они који су се пре 20 година из Србије вратили у пуној снази, сада су „на одласку“ или су већ „отишли“. Овај податак је важан, јер од њега зависи и остваривање већине наших права, каже Косановић.

Српска села немају ни воду

Вуковар је добар пример, тамо се сва права не могу конзумирати, поред закона и пресуда Уставног суда, упркос доброј вољи саборске већине, на локалу то не иде. Овог лета био сам у селима у Далмацији, Срби тамо на 37 степени немају воду. Надам се да ће та цивилизацијска срамота Републике Хрватске у овом мандату бити исправљена“, каже Косановић.

Он додаје да ће долазак воде српска села зависити од тога колико ће ХДЗ поштовати договоре са српском националном мањином и Борисом Милошевићем као човеком који ће седети у Влади.

Срби се надају бар струји и води: Нова власт у земљи у којој још траје етничко чишћење

Иако је његов претходник Милорад Пуповац више пута постигао овакве договоре у својих седам мандата у Сабору, они никада до краја нису испоштовани.

„Можете милион пута тражити и све ће вам милион пута обећати, када треба да дигнете руку у Сабору, али само од њих зависи да ли ће те ствари испунити. Није их испунила ни лева, ни десна влада. Апсурдно је за хрватску левицу и СДП да је ХДЗ-ова влада, која је 95. и направила проблем, учинила пуно више, а они су се бојали да их не оптуже да протежирају Србе“, подсећа Косановић.

Етничко чишћење и даље траје

Каже и да се усуђује да ову ситуацију назове правим именом, иако је реч о тешкој правној и моралној квалификацији, а то је – етничко чишћење.

„Нико не може да ме увери да 25 година после рата две суседна села, Ислам Грчки и Ислам Латински, које дели само једна табла на сеоском путу, једно има воду, друго нема. Хрватско има расвету, а српско нема, или је има сат и по, што је чест пример, веровали или не“.

Срби се надају бар струји и води: Нова власт у земљи у којој још траје етничко чишћење
Велика обећања

Поред Бориса Милошевића из редова СДСС-а, нова Влада Хрватске има још три потпредседника и 16, уместо досадашњих 20 министара.

Премијер Пленковић је као приоритете истакао здравствену сигурност грађана, повећање просечне плате са садашњих 880 на 1.000 евра, веће пензије, смањење пореза и отварање 100 хиљада радних места.

Он је истакао важност сарадње с посланицима из редова националних мањина.

"Они су били и биће наши партнери, јер желимо градити укључиво и толератно друштво које дели и националне и универзалне вредности", рекао је Пленковић.

 

Коментар