Научници тврде: Гљивице из Чернобиља заштитиће насељенике на Марсу

Научници су уверени да радијациони штит који се састоји од слоја гљивице коју су проучавали може ефикасно неутралисати „годишњу дозу еквивалентну радијацијском окружењу“ на површини Црвене планете.
Sputnik

Иако штетна космичка радијација представља значајан изазов човековим намерама да освоји свемир, изгледа да би одређени организам нађен на месту једне од највећих нуклеарних катастрофа у историји могао помоћи астронаутима, извештава „Њу сајентис“ цитирајући најновију студију америчких научника.

Према наводима медија, студија предлаже употребу радијацијског штита направљеног од гљивица које су откривене у близини чернобиљске нуклеарне електране 1991. године и које очигледно показују способност апсорбовања и одбијања космичких зрака.

„Оно што гљивицу чини изванредном је то што вам треба само неколико грама да бисте се заштитили. Она се самообнавља и самозацељује, тако да и ако постоји соларни бљесак који би значајно оштетио радијацијски штит, она би била у стању да се поново обнови за неколико дана“, рекао је Нилс Аверек, истраживач са Станфорда и коаутор студије.

Истраживачи тврде да слој гљивица дебљине око 21 центиметра може „у великој мери поништити годишњу дозу еквивалентну радијацијском окружењу Марса“ додајући да ће бити потребан слој од само девет центиметара дебљине са „еквимоларном смесом меланонина и марсовског реголита“.

Претходно је др Кастури Венкатесваран, старији истраживач у Лабораторији НАСА за млазни погон који је спроводио експерименте на гљивицама тврдио да се елементи кључни за способност апсорбовања радијације ових организама могу извући и апсорбовати у форми лека.

Прочитајте још:

Коментар