Како је навела у саопштењу на званичном сајту, руска Влада је одлучила да одобри нацрт савезног закона „О ратификацији Споразума о зони слободне трговине између Евроазијске економске уније и њених држава чланица, са једне стране, и Републике Србије, са друге стране“ и да га проследи на усвајање Државној думи у складу са утврђеном процедуром, преноси Танјуг.
Уговор је потребно да ратификују све државе чланице ЕАЕУ.
Тај уговор ће заменити постојеће билатералне споразуме са Русијом, Белорусијом и Казахстаном и проширити зону слободне трговине и на Јерменију и Киргизију.
Премијерка Ана Брнабић је у октобру прошле године у Москви потписала Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније и њених држава чланица – Русије, Казахстана, Белорусије, Јерменије и Киргистана.
Србији је потписивањем споразума отворен приступ тржишту од 183 милиона људи.
Договором о слободној трговини, Србија ће моћи да извози готово 100 одсто производа без плаћања царина.
Између осталог, реч је о извозу 2.000 тона цигарета, 400 тона крављег сира, неограничен извоз овчјег и козјег сира, као и воћне ракије, 90.000 литара вињака...
Према споразуму који је потписан, остаје царина на извоз аутомобила из Србије.
Један од услова за потписивање Споразума о слободној трговини са ЕАЕУ било је и потписивање Фитосанитарног споразума којим се уређује извоз робе биљног порекла у ЕАЕУ.
Годишња робна размена са ових пет земаља чланица Евроазијске уније била је 2018. 3,4 милијарде долара.
Из Србије је извезена роба вредна 1,1 милијарду долара, а увезена у вредности од 2,3 милијарде.
Евроазијска економска унија је основана 1. јануара 2015. године на идеју руског председника Владимира Путина.
Бруто друштвени производ у ЕЕУ је 1,9 трилиона долара, односно 3,2 одсто светског БДП-а, док је незапосленост 5,4 процента.