Затварање очију пред стварношћу: Зашто Американци кривицу за своје проблеме пребацују на Путина

Концепт америчке изузетности крив је за неспособност владе САД да се ухвати у коштац са пандемијом, а жеља чланова Демократске партије да одговорност за готово сваки политички проблем у земљи пребаци на руског лидера Владимира Путина представља покушај затварања очију пред евидентним чињеницама, изјавио је писац Дејвид Масиотра за „Салон“.
Sputnik

Америчка култура изграђена је на идеји изузетности. Међутим, та идеја, заједно са концептима моћи, надмоћи и непобедивости које су деценијама пропагирали амерички лидери, није ништа друго до заблуда и илузија, пише Масиотра у свом чланку за „Салон“.

Хаос у Америци — запаљива смеса која може да запали свет

Како Масиотра каже, чини се да је та идеја први пут поткрепљена убедљивим аргументима. Писац истиче да су Сједињене Америчке Државе „изузетне“ међу развијеним земљама у смислу неспособности да „компетентно, дисциплиновано и савесно“ одговоре на пандемију вируса корона.

Стигао рачун на америчка врата

Број оболелих од короне и даље расте у земљи, а болнице у бројним државама, попут Аризоне, Тексаса, Мисисипија и Флориде, преплављене су пацијентима. Штавише, све већи број Американаца пати од економских последица пандемије, док се истовремено Јапан, Исланд, Нови Зеланд, Италија, Немачка и друге развијене земље постепено враћају у нормалан живот.

Према мишљењу аутора, због вишедеценијског занемаривања јавних здравствених установа и инфраструктуре и бирања „некомпетентног и недоследног“ лидера, „незаменљива нација“ ће морати да плати не само „благом, већ и крвљу“.
Криза у САД: Пада приход од пореза, трошкови због короне експлодирали, највећи дефицит у историји

Путин је 2013. године упозоравао Сједињене Америчке Државе на опасност од таквог приступа. На страницама америчког листа „Њујорк тајмс“, руски лидер се обратио америчком народу, упозоривши на опасност напада на Сирију.

„Веома је опасно надахнути људе да себе сматрају изузетним, без обзира на мотивацију“, истакао је Путин, изражавајући сумњу у поступке бившег америчког председника Барака Обаме, који је покушао да нагласи изузетност америчке нације.

Позната америчка тактика: „Путин је то урадио!“

Међутим, 2016. године, када је осећај надмоћи био угрожен исходом америчких председничких избора, водећи представници Демократске партије и познати новинари изабрали су другачију тактику преживљавања уместо критичке анализе америчког друштва, изјавивши: „То је урадио Путин!“

У Сједињеним Америчким Државама опште је прихваћено сматрати да је Путин одговоран за готово сваки политички проблем у земљи, почев од бирања Доналда Трампа за председника, све до растућег раскола у друштву. Параноја је кулминирала када је Трампова супарница Хилари Клинтон оптужила конгресменку из редова Демократске партије Тулси Габард да делује у име Путина у склопу своје предизборне кампање.

Ко то све помаже Путину да „подели“ Запад

Иако Русију сматра слабом земљом која зависи од нафтне економије, аутор истиче да „Владимир Путин није одговоран за формирање 800 америчких база и бацање 6,4 билиона долара на ратове после 11. септембра (2001. године када је изведена серија координисаних терористичких напада против САД)“.

Реалност у САД: протести, преоптерећено здравство и гомилање оружја

Масиотра се осврнуо и на протесте у Америци против расне дискриминације и полицијске самовоље у Портланду, рекавши да је Трампово слање федералне војске у град било омогућено само захваљујући закону о националној безбедности из 2002. године, који су обе партије одобриле. Закон садржи одредбу према којој је бивши амерички председник Џорџ Буш овластио представнике свих федералних агенција да употребе силу у циљу заштите федералне својине.

„Владимир Путин није писао, спонзорисао нити гласао за тај закон“, пише Масиотра.

Затварање очију пред стварношћу: Зашто Американци кривицу за своје проблеме пребацују на Путина
Он додаје да „мане америчког друштва“ и непромишљени приоритети“ постају потпуно евидентни, јер влада и даље троши стотине милијарди на оружје, док радници у здравству лече пацијенте са ковидом 19 у условима недостатка личне заштитне опреме.

Писац закључује да они који тврде да се у Сједињеним Америчким Државама све одвијало по плану пре него што су Путин и оснивач „Викиликса“ Џулијан Асанж све „упропастили“, само затварају очи пред очигледним чињеницама.

Прочитајте још:

Коментар